Śmiertelny wypadek na hulajnodze

Rosnąca popularność elektrycznych jednośladów na minuty w europejskich miastach sprawia, że rośnie również liczba niebezpiecznych zdarzeń z udziałem takich pojazdów. Zdarzają się wypadki śmiertelne.

Publikacja: 11.06.2019 12:52

Śmiertelny wypadek na hulajnodze

Foto: fot. Angel Navarrete/Bloomberg

W Polsce zanotowano co najmniej dwa wypadki, w których użytkownicy e-hulajnóg potrącili na chodniku pieszych. Te incydenty na szczęście nie były groźne. Ale w innych krajach dochodzi już do znacznie poważniejszych zdarzeń. W Paryżu doszło właśnie do śmiertelnego wypadku z udziałem użytkownika elektrycznej hulajnogi. Jak podaje francuskie radio Europe1, 25-latek nie udzielił na przejeździe pierwszeństwa ciężarówce i wpadł pod nadjeżdżające auto. Mimo prób reanimacji kierowca jednośladu zmarł w karetce w drodze do szpitala. Policja prowadzi dochodzenie. Na razie stwierdzono, że mężczyzna nie był pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

""

fot. Anita Pouchard Serra/Bloomberg

moto.rp.pl

W Stanach Zjednoczonych, które są prekursorem boomu na e-hulajnogi pożyczane na minuty, niebezpieczne zdarzenia z udziałem tych jeździków stały się niemal codziennością. Od 2018 r. w efekcie w wypadkach z udziałem tych tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) zginęło 11 osób. Ofiar śmiertelnych hulajnóg przybywa też w Europie. Dwa tygodnie temu w wyniku zderzenia z autem zmarł kierujący jednośladem w Helsingborgu. Stało się to ledwie dzień po tym, jak w tym szwedzkim mieście uruchomiono sieć wynajmu takich pojazdów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ubezpieczyć e-hulajnogi

Andrew Hardy, cytowany przez Associated Press mieszkanie Los Angeles, który po wypadku na UTO został sparaliżowany, ostrzega: „Te pojazdy są jak życzenie śmierci”. Hardy został uderzony przez ciężarówkę, gdy nie zdążył wyhamować swojej hulajnogi. Przeleciał kilkanaście metrów i doznał wielu skomplikowanych złamań. – Te pojazdy nie powinny być publicznie dostępne – przekonuje.

""

fot. David Paul Morris/Bloomberg

moto.rp.pl

Na świecie jest już ponad 100 miast, w których jeżdżą UTO pożyczane na minuty. W Polsce usługi tego typu oferuje około 10 firm, a lista miast, w których są one dostępne, szybko rośnie. Szacuje się, że na ulicach jest aż 7 tys. e-hulajnóg. W samej Warszawie jeździ ich ok. 4 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Daimler i BMW wykładają 1 mld euro i wjeżdżają także do Polski. To początek rewolucji

Prowadzone w USA badania pokazują, że urazy doznawane przy wypadkach z udziałem elektrycznych hulajnóg są wyjątkowo niebezpieczne. Specjaliści z Centers for Disease Control z Austin w Texasie stwierdzili, że spośród 192 wypadków tego typu, jakie miały miejsce w ciągu trzech miesięcy ub. r., prawie połowa kończyła się urazami głowy, przy czym 15 proc. stanowiły poważne urazy mózgu. Analizy wykazały, że mniej niż 1 proc. rannych jeździło w kasku.

Dwa Kółka
Romet inwestuje 100 mln zł. Chce mieć najnowocześniejszą fabrykę rowerów w Europie
Dwa Kółka
To jest chyba najdziwniejszy pojazd BMW. Coś między skuterem a motocyklem
Dwa Kółka
Ten motocykl zbudowano w Rzeszowie. Wygrał na największym festiwalu motocyklowym
Dwa Kółka
Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dwa Kółka
Suzuki Hayabusa obchodzi swoje 25-lecie. Specjalna wersja na urodziny