mat.pras.

Falectra to pierwsza polska marka motocykli elektrycznych, za którą stoi młody projektant Piotr Krzyczkowski. Prototyp motocykla powstał z udziałem specjalistów i oraz… drukarek polskiego startupu Zortrax. Wydrukowany w 3D motor zdał egzamin i okazał się magnesem na inwestorów.

– Niestety sam wirtualny projekt nie jest już wystarczającym argumentem dla partnerów
i inwestorów. Musieliśmy pokazać w pełni działający prototyp. Jednak już samo wykonanie z laminatu paneli tworzących zabudowę pojazdu był wyceniane od 150 do 200 tys. zł. Ta kwota zdecydowanie przewyższała nasz budżet – wspomina Piotr Krzyczkowski. Wtedy projektant wpadł na pomysł druku 3D. – W ramach współpracy z firmą Zortrax części niezbędne do powstania prototypu powstały na ich drukarkach, przez co koszt całego procesu był prawie siedem razy niższy, a my mogliśmy pokazać jeżdżący motocykl – mówi właściciel Falectry.

Piotr Krzyczkowski i jego dzieło / mat.pras.

Prototyp motocykla przekonał do projektu inwestorów. Efekt? Pierwsze jednoślady marki Falectra trafią do sprzedaży już w 2021 r. Za polski e-motocykl trzeba będzie zapłacić ok. 15 tys. zł. Jeździć będą mogli nim posiadacze prawa jazdy kat. B.

CZYTAJ TAKŻE: Wiosna ożywiła rynek motocykli

Pomysł stworzenia takiego pojazdu narodził się podczas pobytu twórcy marki w Mediolanie. Na wąskich, włoskich uliczkach od dawna popularne są wszelkiego rodzaju jednoślady. Teraz podobnych, alternatywnych sposobów transportu, które zwiększyłyby przepustowość ruchu, a przy okazji byłyby ekologiczne, nieemisyjne i ciche szukają władze innych dużych miast na całym świecie. Zdaniem Piotra Krzyczkowskiego powstałe w naszym kraju rozwiązanie odpowiada na wszystkie te potrzeby, a dodatkowo jest ekonomiczne. Koszt przejechania 100 km jest mniejszy niż 1 zł.

mat.pras.

Praca nad motocyklem obejmowała dwa etapy. Pierwszy wiązał się z koniecznością opracowania finalnej wersji projektu i opatentowaniu jej oraz pozyskaniu niezbędnych opinii i finansowania. Zajęło to prawie dwa lata. Drugim etapem było stworzenie w pełni funkcjonalnego prototypu. Eksperci wskazują, że stworzenie projektu w programie komputerowym jest stosunkowo proste, przez co na rynku pojawia się wiele nowych projektantów i wizjonerów obiecujących innowacyjne rozwiązania. Niestety często są to urządzenia działające jedynie „na papierze”.

CZYTAJ TAKŻE: Suzuki GSX-S 1000F: Idealny do szosowych wojaży

Przejście przez drugi etap pozwala na dokładniejsze wycenienie późniejszej, masowej produkcji, co jest szczególnie ważne w planowaniu budżetu i określeniu realnej ceny produktu dla końcowego użytkownika. W przypadku Falectry stworzenie w pełni działającego prototypu zajęło zaledwie pół roku. – Wiedzieliśmy, że priorytetem jest wysoka wytrzymałość wydruku, tak aby motocykl stworzony przez Piotra był w pełni sprawny i gotowy do użytkowania. Udało się nam stworzyć elementy, które w pełni oddają wygląd i funkcjonalność tych, już niebawem produkowanych seryjnie, motocykli – wyjaśnia Miłosz Bertman, lead 3D designer w firmie Zortrax.

mat.pras.

Zastosowanie nowoczesnych elementów i technologii pozwoliło na uzyskanie lekkiej konstrukcji (motor waży 90 kg). Za sprawą baterii umieszczonej w możliwie najniższym punkcie pojazd (moc 3kW) jest stabilny, przez co jego prowadzenie jest łatwe. Udogodnieniem dla użytkowników jest także praktyczny schowek zamontowany w miejscu tradycyjnego baku. Na jednym ładowaniu pojazd może przejechać nawet do 100 km (czas ładowania: do 6 godzin), ale przy maksymalnej prędkości wynoszącej jedynie 70 km/h. Dziesięć pierwszych modeli motocykla zostanie dopuszczonych do ruchu w celach badawczych już w przyszłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Limuzyny przestają się sprzedawać. SUV-y w natarciu

Popularność limuzyn i kombi ponownie spadła w 2019 roku. Za to modele SUV sprzedają ...

BMW i3 kończy karierę. Model nie będzie miał następcy

Wszystko wskazuje na to, że kariera BMW i3 niedługo się zakończy. Pierwsze elektryczne BMW ...

Fiat zainwestuje w elektryfikacje 800 mln euro

Fiat dostał promesę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wsparcie produkcji pojazdów elektrycznych i ...

Na moście Poniatowskiego w Warszawie będzie sześć fotoradarów

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) rozpisał przetarg na sześć fotoradarów. Ich celem będzie kontrolowanie prędkości ...

Nissan Ariya: Elektryczna wojna z Mercedesem i Teslą

Nissan to jeden z pionierów elektromobilności, a Leaf jeden z najpopularniejszych elektryków na świecie. ...

Bentley Flying Spur: Najładniejsza z limuzyn

Bentley zaprezentował swojego luksusowego sedana Flying Spur. Z poprzednika została została tylko... nazwa. Już ...