Po tąpnięciach z początku roku rynek samochodów używanych w Polsce stabilizuje się. W II kwartale 2022 r. ofert pojazdów z drugiej ręki było o 3 proc. więcej niż w I kwartale – wynika z danych autobaza.pl. Ostatnie wydarzenia na świecie oraz globalna koniunktura sprawiły, że rynek wtórny samochodów ulega modyfikacji i przyzwyczaja do coraz wyższych cen. W II kwartale br. o 12 proc. wzrosła liczba ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł. Samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost 5 proc., natomiast o 14 proc. mniej na rynku było najtańszych pojazdów do 5 tys. zł. To jednak nie odstrasza wszystkich od kupna – szczególnie najpopularniejszych modeli. W II kwartale br. największym zaufaniem Polaków cieszył się Volkswagen – marka znalazła się na pierwszej pozycji, jeżeli chodzi o liczbę ofert samochodów używanych na rynku. Koncern VW ma też swojego drugiego przedstawiciela w pierwszej piątce tego zestawienia – Audi.

Czytaj więcej

Co szósty kierowca planuje w tym roku kupić auto używane

– Volkswagen to sprawdzona marka, którą zna prawie każdy dorosły Polak. Cechuje się względnie niedużą ceną, wysoką trwałością, a także dostępnością części zamiennych, co sprawia, że samochód jest tani w eksploatacji. Najczęściej spotykane modele tej marki na polskim rynku wtórnym to Golf, Passat czy Polo. To solidne samochody z niższej półki cenowej – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl, portalu oferującego dostęp do raportów VIN. – Piąte pod względem liczby ofert Audi jest kojarzone z pojazdami bardziej premium. W tym przypadku na rynku wtórnym znajdziemy głównie modele A3, A4 czy A6 – dodaje.

Na drugim miejscu w rankingu liczby ofert aut używanych znajdziemy markę Opel, a najpopularniejszymi jej modelami są Astra, Corsa oraz Insignia. Trzecie miejsce na podium zajął Ford. Najwięcej ofert tej marki dotyczy modeli Focus, Mondeo oraz Fiesta. Na czwartym miejscu, plasuje się po raz kolejny niemiecka marka – BMW. Najpopularniejsze modele BMW dostępne na polskim rynku wtórnym to Seria 3, Seria 5 i Seria 1. Kolejnymi markami w zestawieniu są: Renault, Mercedes-Benz, Peugeot, Toyota i Škoda (też ze stajni VW). – Bardzo często dostępne na rynku wtórnym auta to sprowadzane zza zachodniej granicy pojazdy, które w naszym kraju otrzymują drugie życie. Z tego powodu warto pamiętać, żeby zawsze przed zakupem samochodu sprawdzić ich stan techniczny oraz przeszłość. Pomóc w tym mogą raporty historii pojazdów, w których znajdziemy wykonane serwisy czy potencjalną historię dotyczącą stłuczek z udziałem sprzedawanego samochodu – mówi Piotr Korab.

Czytaj więcej

Volkswagen Caddy Life: Najlepszy polski samochód