Słaby początek roku we Francji. Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Republice Francuskiej w styczniu zmalała o 13,44 proc. do 134 232.

Styczeń miał tylko 22 dni robocze, a gospodarka światowa zwolniła tempo. Wpłynęło to na mniejszy popyt, a klienci zaczynają zastanawiać się, czy kupować pojazdy spalinowe, które muszą spełniać nową normę średniej emisji 95 g CO2 na kilometr, czy te bardziej ekologiczne. Dodatkowym czynnikiem hamującym sprzedaż było wejście od 1 stycznia w życie wyższej dopłaty za przekraczanie normy CO2, a co za tym idzie zwiększenie cen samochodów. Jeśli nie nastąpi nieprzewidziane odbicie na rynku wywołane np. nowościami, to 2020 będzie we Francji pierwszym rokiem spadku sprzedaży po 5 latach stałego wzrostu (w 2019 r. o 1,9 proc.).

Peugeot 208.

Grupa PSA (Peugeot, Citroen, DS, Opel, Vauxhall) miała mniejszą sprzedaż w styczniu o 5,91 proc., Renault aż o 17,45 proc. Wśród firm zagranicznych grupa Volkswagena zanotowała spadek o 16,7 proc. Volkswagen -30,6 i Audi -12,1 byli na minusie, ale za to Porsche +32,9, Seat +16,4, Skoda +5,7 odnotowały porządne wzrosty. Nowe europejskie normy emisji spalin mają przyczynić się do wzrostu sprzedaży pojazdów ekologicznych. W styczniu sprzedaż e-aut wzrosła we Francji o 8,2 proc. do 10 952, a hybryd plug-in o 2,8 proc. do 3734. Udział w rynku francuskim tych pierwszych powinien dojść w 2021 r. do 6 proc. z obecnych 1,8 proc., a hybryd plug-in zwiększyć się pięciokrotnie do 5 proc. — przewiduje francuskie zrzeszenie producentów samochodowych CCFA.

CZYTAJ TAKŻE: Francja wycofuje się z zaostrzonych limitów prędkości

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai wprowadzi nowy typ poduszki powietrznej

Hyundai opracował nową środkową poduszkę powietrzną, która znajduje się między kierowcą a pasażerem z ...

Mercedes-Benz EQC

Światowa premiera EQC: Mercedes pod elektryczną gwiazdą

Niespełna trzy lata temu, podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu, Mercedes-Benz   zaprezentował koncepcję swojej nowej ...

909 km autostrad za darmo

Korki na autostradowych bramkach nie znikną przez najbliższych kilka lat. To zła wiadomość. Dobra ...

Kabiny ciężarówek będą mogły być dłuższe

Przez lata unijni ministrowie transportu walczyli o powiększenie kabin ciężarówek. W końcu to się ...

Kto dostanie dwa odszkodowania po wypadku samochodowym?

Każdego roku ginie w Polsce kilka tysięcy uczestników ruchu drogowego, a dziesiątki tysięcy zostaje ...

Volkswagen Touareg: Szyby niebieskie od telewizorów

Nowy, flagowy SUV Volkswagena jest tak napakowany innowacyjnymi rozwiązaniami, że może być … niebezpieczny. ...