Wszystko wskazuje na to, że nowy szef Daimlera, Ola Kallenius zakończy wspólne projekty z sojuszem Renault-Nissan. Jeśli tak się stanie, oznaczałoby to zamknięcie blisko 10-letniej współpracy.

Ola Kallenius, od 22 maja 2019 roku nowy szef Daimlera.

Upadek Carlosa Ghosa w koncernie Renault-Nissann i odejście Dietera Zetschego ze stanowisko dyrektora generalnego Daimlera może oznaczać koniec współpracy tych dwóch koncernów. Nowy szef Daimlera, Ola Kallenius, który 22 maja zastąpi Zetschego nie odnowi wspólnych projektów z Renault i Nissanem. Tak przynajmniej donosi niemiecki magazyn Manager. Kallenius chce skupić się na coraz bliższej współpracy Daimlera z konkurencyjnym BMW.

Stare, dobre czasy: pomiędzy Carlosem Ghosnem i Dieterem Zetsche była tzw. „chemia”.

Współpraca Daimlera i Renault-Nissan rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku. Daimler uzyskał 3,1 procentowy udział zarówno w Renault, jak i w Nissanie, a Renault i Nissan mają po 1,55 procent udziałów w Daimlerze. Początkowo wspólnie realizowano trzy projekty skoncentrowane głównie na rynku europejskim. Jednak z czasem zrobiło się ich 12, a jednym z nich była wspólna fabryka w Meksyku, w której Nissan produkuje dla Mercedesa pickupa klasy X.

Ostatni wspólny projekt – Mercedes klasy X bazuje na Nissanie Navara.

Od kilku lat współpraca jednak słabła, a emerytura Zetsche i nieobecność Ghosna pozostawiają partnerstwo bez dwóch najsilniejszych zwolenników. Zapowiedź Daimlera o utworzeniu spółki joint venture z Zhejiang Geely Holding Group w celu produkcji Smarta w Chinach oznacza koniec współpracy w przy modelach Smart ForTwo i ForFour / Renault Twingo.

ZOBACZ TAKŻE: Smart odjeżdża do Chin

Ale nawet jeśli bieżące projekty wygasną i nie zostaną ogłoszone nowe, powiązania kapitałowe pozostaną. Przy obecnej kapitalizacji Daimlera na poziomie 63,7 mld euro udziały francusko-japońskiego sojuszu są warte prawie 2 mld euro. Renault-Nissan jest z z kolei trzecim największym pojedynczym udziałowcem w Daimlerze, po prezesie Geely Holding, Li Shufu i funduszu inwestycyjnym Kuwait Sovereign Savings Fund.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TOP 22 | O jakich markach rapują raperzy

Amerykański magazyn „Car and Driver” przeanalizował teksty artystów z kręgu hip-hopu i rapu z ...

Fabryka BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie

BMW wyda miliard euro na fabrykę w Debreczynie

BMW podjął decyzję o budowie pierwszej od prawie 20 lat nowej fabryki w Europie. ...

Nowe normy emisji CO2 zatwierdzone. Następne 10 lat zmieni oblicze motoryzacji

Teraz to już pewne: do 2030 roku emisja CO2 wydzielanego przez samochody będzie musiała ...

Stowarzyszenie chce zmian zasad parkowania na chodniku

Jeśli w sejmie przejdzie projekt stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” to zmienią się zasady parkowania ...

Droga do oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Problemem dla kierowców bywa nawiewanie piasku na drogi biegnące przez pustynię

Emiracka jazda

Wiecie, czym jest nuda? Ja już wiem. To wieczorna podróż z lotniska w Dubaju ...

Koniec flagowej limuzyny Jaguara. Następcy nie będzie

Od ponad pięćdziesięciu lat Jaguar miał w swojej ofercie luksusowego sedana XJ. Miał, bo ...