fot. Ford
fot. Ford
fot. Ford

Porozumienie między Volkswagenem a Fordem o wspólnej produkcji samochodów dostawczych oznacza więcej pracy dla fabryki VW we Wrześni. Zdaniem dziennika „Handelsblatt” mają stamtąd wyjeżdżać, oprócz Crafterów, także Fordy Transity.

Długoletnia umowa VW z Fordem, która ma zaowocować już w 2023 roku wspólną budową aut dostawczych, została podpisana 15 stycznia w Detroit. Nowe modele miałyby zastąpić obecnie produkowane Transity i Transportery. Volkswagen planuje również produkcję nowej kompaktowej furgonetki, która zastąpiłaby Caddy.

Volkswagen e-Crafter oraz spalinowe wersje tego dostawczaka powstają w fabryce we Wrześni. Być może w ramach porozumienia między koncernami trafi do niej także produkcja Fordów / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Z kolei Fordowi przypadnie produkcja większych maszyn. – Dla nas turecka fabryka Forda jest jedną z opcji produkcji VW Transporterów – powiedział w Detroit prezes VW Group, Herbert Diess. Dla Volkswagena oznaczałoby to zakończenie produkcji Transporterów T6 w fabryce w Hanowerze i przeniesienie jej do Turcji. Herbert Diess ujawnił, że trwają już w tej sprawie rozmowy. W Hanowerze miałyby nadal powstawać Transportery osobowe. Zwolnione miejsce zająłby model Buzz, który wjedzie na rynek w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen w sojuszu z Fordem

Wiadomo, że wszystkie te pojazdy mają być sprzedawane w Europie, Ameryce Łacińskiej oraz w Afryce. Thomas Sedran, odpowiadający w Volkswagenie za produkcję samochodów dostawczych powiedział „Handelsblattowi”, że ostateczna decyzja o lokalizacji produkcji nowych aut nie została jeszcze podjęta. – Ale im więcej aut będzie powstawało w krajach o umiarkowanych kosztach, tym lepiej. A Turcja i Polska są w tym przypadku bardzo konkurencyjne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa o transporcie: taksówkarze sparaliżują stolicę?

Rząd przyjął kontrowersyjny projekt ustawy o transporcie. Uderza on w biznes Ubera, ale to ...

24h Le Mans 2018: Toyocie się należało

Toyota odczarowana. Klątwa zakończona. Japończycy nareszcie wygrali wyścig 24h Le Mans. Ten wyścig nie ...

Milion włoskich elektryków

Włoski rząd przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. ...

Mercedes Maybach klasy S: Wszystko co najlepsze, albo nic

Oto nowy topowy model klasy S - Mercedes-Maybach. Komfort, luksus i przepych rodem ze ...

Kolejne 20 miliardów na nowe drogi

W 2019 roku GDDKiA zamierza ogłosić przetargi na budowę nowych dróg – kontrakty maja ...

Alfa Romeo wycofuje jeden z trzech oferowanych obecnie modeli

Normy emisji spalin zmusiły Alfę Romeo do wycofania modelu Giulietta. Po dekadzie od wprowadzenia ...