Mocno wzrósł także popyt na samochody sportowe i kabriolety – o 28,2 proc. r/r, na duże SUV-y i crossovery – o 19,9 proc., a także na auta klasy wyższej – o 16 proc.

W kwartalnym raporcie podsumowującym polski rynek motoryzacyjny PZPM i KPMG podkreślają, że w roku ubiegłym wzrosła liczba rejestracji we wszystkich segmentach pojazdów, za wyjątkiem motorowerów. Tylko w czwartym kwartale zarejestrowano 96,7 tys. nowych samochodów osobowych, 3,4 tys. motocykli, 16,3 tys. aut dostawczych i 6,8 tys. ciężarówek. Dobre wyniki przyniosła produkcja: w całym 2015 roku z polskich fabryk wyjechało przeszło 661 tys. pojazdów, o 11,3 proc. więcej niż rok wcześniej. – Obserwujemy wzrost sprzedaży nowych samochodów na wielu kluczowych rynkach europejskich, dlatego rozwijają się zarówno produkcja polskich fabryk, jak i eksport motoryzacyjny z Polski – stwierdza Jakub Faryś, prezes PZPM.

Wzrost sprzedaży w segmencie samochodów osobowych to zasługa firm. Zwiększyły zakupy o 15 proc. r/r, podczas gdy w segmencie klientów indywidualnych nastąpił spadek o 2,3 proc. W rezultacie firmy i instytucje odpowiadają już za prawie dwie trzecie zakupów na rynku samochodów osobowych w Polsce. To przekłada się na rosnące powodzenie aut z segmentu premium, którego rejestracje wzrosły w 2015 roku o jedną piątą. W tym samym czasie liczba rejestrowanych samochodów marek popularnych zwiększyła się o 7 proc. – Warto zwrócić uwagę na gwałtowny wzrost znaczenia alternatywnych źródeł napędów. Zakładamy, że w najbliższych latach w tym segmencie utrzyma się wysoka dynamika – podsumowuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Raport PZPM i KPMG zwraca uwagę na dobre wyniki sprzedaży nowych motocykli. Tylko w czwartym kwartale zarejestrowano 3441 nowych maszyn, o 1910 sztuk więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Na te wyniki ciągle wpływa wprowadzona w połowie 2014 roku możliwość prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 cm3 przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B.

Utrzymał się także wzrostowy trend na rynku pojazdów użytkowych. We wszystkich segmentach odnotowano najwyższy poziom rejestracji od siedmiu lat. Ogółem w 2015 roku zarejestrowano 53,3 tys. nowych samochodów dostawczych, czyli o 16,9 proc. więcej niż rok wcześniej. W segmencie samochodów ciężarowych zarejestrowano 22,4 tys. pojazdów, co oznacza wzrost o 26,6 proc., natomiast rynek nowych autobusów, których zarejestrowano 1739, wzrósł o 18,1 proc.