Organizatorzy liczą na to, że akcja „Łapki na kierownicę", która potrwa do 31 marca zmieni podejścia kierowców do używania telefonu podczas jazdy samochodem, a tym samym zminimalizowanie ryzyko występowania wypadków, do których przyczynia się nieodpowiednie korzystanie z telefonu. Działania Policji prowadzone są wspólnie z firmą Neptis S.A. - operatorem aplikacji Yanosik oraz firmą Screen Network S.A. Jest to uzupełnienie policyjnej akcji pod nazwą „Na drodze – Patrz i słuchaj”, której ważnym elementem ma być zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.

Nieprawidłowe używanie telefonu podczas jazdy jest nie tylko niebezpieczne, ale i kosztuje 500 zł i 12 pkt. karnych

 Zgodnie z artykułem 45 ust. 2 pkt 1 Ustawa Prawo o ruchu drogowym: „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Dozwolone jest korzystanie z telefonu wyłącznie umieszczonym na przeznaczonym do tego uchwycie lub korzystanie z zestawu głośnomówiącego czy słuchawkowego. Kara za niedostosowanie się wynosi 500 zł oraz 12 punktów karnych. W ramach działań, Yanosik przygotował quiz sprawdzający wiedzę kierowców, w zakresie prowadzenia pojazdu oraz używania telefonu. Odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania, można uzyskać specjalny certyfikat oraz dodatkowo 50 punktów do swojego konta kierowcy.

Czytaj więcej

Polacy udają Ukraińców, aby nie płacić mandatów

Pamiętać trzeba też o tym, że piesi nie mogą w każdym miejscu i zawsze korzystać z telefonu. Pieszym zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych” (art. 14 pkt 8 ustawy Prawa o ruchu drogowym). Za nieprzestrzeganie tego przepisu, piesi mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł.

Czytaj więcej

Na tych autostradach zamontowane są odcinkowe pomiary prędkości