Teraz planuje rozszerzyć swoją obecność także na teren Holandii i Niemiec oraz wykupi 60 proc. udziałów w operacjach TotalEnergies w Belgii i Luksemburgu. Alimentation Couche-Tard ( tak brzmi pełna nazwa kanadyjskiej spółki notowanej na giełdzie w Toronto) zapłaci Francuzom 3,1 mld euro gotówką i środkami z dostępnych linii kredytowych. Kupione stacje benzynowe zamierza przekształcić w centra gastronomiczne i usługowe. Kanadyjczycy już wcześniej chcieli wejść na rynek francuski, ale bez powodzenia. W styczniu 2021 przymierzali się do przejęcia największego detalicznego sprzedawcy żywności. Oferowali wówczas 20 mld euro, ale transakcję zablokował rząd w Paryżu. Odmowę argumentowano obawami o bezpieczeństwo rynku żywnościowego .
Czytaj więcej
Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie wydania Lotosu ponad miliona dolarów na projekt samochodu elektrycznego, który nigdy nie powstał.
Teraz TotalEnergies i Couche-Tard we wspólnym komunikacie podały, że w ramach umowy kanadyjska firma kupi wszystkie stacje paliw TotalEnergies w Niemczech i Holandii. - Stacje paliw muszą odejść od prostej sprzedaży paliw i przekształcić się w centra usług. Tylko w ten sposób mogą zarabiać – powiedział po podpisaniu umowy dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne. Jednocześnie francuski gigant energetyczny zapowiedział, że zachowa kontrolę nad działalnością związaną z ładowaniem pojazdów elektrycznych dostępnym poza stacjami, handlem detalicznym i hurtowym paliwem wodorowym, a także siecią stacji paliw AS 24 dla samochodów ciężarowych. Pozbycie się sieci stacji benzynowych pomoże TotalEnergies osiągnąć założony cel zmniejszenia sprzedaży produktów ropopochodnych o 30 proc. do 2030 r. Od 2015 roku TotalEnergies pozbył się już swoich sieci stacji paliw we Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Założona w 1980 roku firma Couche-Tard zaczynała od jednego sklepu wielobranżowego w kanadyjskim Quebecu.Teraz jest właścicielem globalnej sieci sklepów ogólnospożywczych i stacji benzynowych, które pozyskała głównie poprzez przejęcia. Prowadzi działalność w ponad 20 krajach w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Posiada ponad 12,5 tys. sklepów i stacji paliw i zatrudnia ponad 100 tys.pracowników. W Polsce rebranding stacji Statoil na Circle K objął 352. punktów sprzedaży i zaczął się 11 maja 2017 roku. Potem Kanadyjczycy zwiększyli jeszcze sieć, która liczy obecnie 380 placówek.
Czytaj więcej
Jest wytworne, komfortowe, dostarcza wysublimowanych emocji podczas prowadzenia i nadaje się świetnie do zwiedzania Europy. Najnowsza generacja Maserati GranTurismo potrafi połączyć te cechy w proporcjach, które czynią z niego najlepsze GT na świecie.