Zgodnie z przewidywaniami wyników EBITDA, zysk grupy MOL w 2022 roku miał wynieść 4,1-4,4 mld USD. Z kolei organiczny CAPEX grupy sięgnął w 2022 r. 1,52 mld USD, podczas gdy MOL zakładał, że wyniesie on 1,7 mld USD. Spółka prognozuje, że w 2023 roku CAPEX grupy wyniesie do 1,7 mld USD. – Solidny wynik EBITDA w 2022 r. – nawet w obliczu ekstremalnych obciążeń podatkowych, ograniczania cen i szeregu dodatkowych regulacji, umożliwia kontynuowanie naszej transformacji, której założenia zostały określone w strategii Shape Tomorrow 2030+. Zgodnie z tymi założeniami poczyniliśmy pierwsze inwestycje w produkcję zielonego wodoru i zaznaczyliśmy swoją obecność w sektorze gospodarowania odpadami, co stanowi ważny krok w strategicznie istotnym dla nas kierunku gospodarki cyrkularnej – powiedział Zsolt Hernádi, prezes spółki.

Czytaj więcej

Bentley kupiony za bezcen od skarbówki w Zakopanem

Rok 2023 nie będzie łatwiejszy. – Jestem przekonany, że odporność biznesu MOL, której już nie raz dowiedliśmy, pomoże nam pewnie przejść przez niepewne czasy – dodał Zsolt Hernádi. W czwartym kwartale 2022 roku, spółka zanotowała 492 mln USD EBITDA. Jest to o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak mniej niż przed kwartałem, z uwagi na dodatkowe opłaty na Węgrzech i system regulacji cen w Chorwacji. Segment Downstream przyniósł w ostatnim kwartale 384 mln USD CCS EBITDA, czyli o 9 proc. więcej niż przed rokiem. MOL podał, że malejący wkład działalności petrochemicznej został zrównoważony przez lepsze wyniki z działalności rafineryjnej. Z kolei 89 mln USD przyniosły usługi konsumenckie. Stanowi to o 23 proc. słabszy wynik w odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej. Wpłynęły na to przede wszystkim regulowane ceny paliw na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. W czwartym kwartale MOL sfinalizował transakcję nabycia 417 stacji paliw w Polsce, rozbudowując portfolio detaliczne grupy – czytamy w komunikacie.

Segment przesyłu (gas midstream) w całym 2022 r. wypracował EBITDA na poziomie 163 mln USD co oznacza wzrost o 20 proc. w stosunku do 2021 r. w tym przypadku dobre wyniki są efektem zwiększenia popytu na przesył transgraniczny, ciągłe zapełnienie magazynów i wyższe wolumeny przesyłu krajowego. W czwartym kwartale wynik EBITDA wzrósł o 79 proc. w ujęciu rocznym, osiągając poziom 61 mln USD. Przedstawiciele MOL podali również, że negatywny wpływ na wyniki grupy miały nowe regulacje prawne, w tym ograniczenia cen paliw i podatki od nadzwyczajnych zysków wprowadzane na niektórych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Ich negatywny wpływ na wynik EBITDA grupa szacuje na ponad 1,6 mld USD w całym 2022 r. Grupa MOL oficjalnie zainaugurowała pierwszą stację paliw w Polsce. Jest ona zlokalizowana przy trasie S7 w miejscowości Klemencice (woj. Świętokrzyskie). To pierwsza z ponad 410 stacji, które już niebawem przyjmą branding MOL.

Czytaj więcej

Nowy rekord na pętli północnej Nürburgringu. Mercedes-AMG One urwał osiem sekund