Kiedy Polacy najczęściej przekraczali dozwoloną prędkość w 2021 r.? Najwięcej uprawnień do kierowania pojazdem zatrzymano czasowo w marcu - 5625 praw jazdy. W kwietniu było to 5396 dokumentów, a w maju – 5261. Najmniej tego typu wykroczeń w 2021 r. odnotowano w grudniu – 2057.

W ubiegłym roku liczba praw jazdy zatrzymywanych kierowcom za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym spadła w porównaniu do 2020 r. Wtedy było to 58 479 przypadków. I to mimo obowiązujących przez wiele dni ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się. Rok 2020 był bowiem czasem „twardego” lockdownu.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny przeciwny odbieraniu praw jazdy za prędkość

Przepisy, na mocy których za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca traci uprawnienia do prowadzenia na trzy miesiące obowiązują w Polsce od 18 maja 2015 roku. Starosta zatrzymuje prawo jazdy na podstawie decyzji administracyjnej nawet w sytuacji, gdy obwiniony nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu.

Dziś – 13 grudnia 2022 r. – Trybunał Konstytucyjny orzekł, że te przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie uznali, że wydanie przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nie może odbywać się wyłącznie na podstawie informacji policji o przekroczeniu prędkości.