Ceny nowych samochodów osobowych zwiększają się z miesiąca na miesiąc. Proceder ten trwa już kilka lat. W lutym padł kolejny rekord. Średnia cena wyniosła 143 837 zł. To wzrost o 8,4 proc. r/r. Biorąc pod uwagę średnią ważoną cenę ze stycznia i lutego łącznie, wzrost jest jeszcze większy - średnia wynosi 143 512 zł, co oznacza wzrost o 9,5 proc. r/r. – donosi IBRM Samar.

Jeszcze w styczniu 2018 roku, średnia cena za pojazd wynosiła nieco powyżej 100 tys. zł. Cztery lata później wynik ten był większy o 43 proc. Wojciech Drzewiecki, Prezes IBRM Samar, podkreśla, że w tym roku najprawdopodobniej padnie kolejny niechlubny rekord i przekroczona zostanie bariera 150 tys. zł.

Czytaj więcej

UE rozważa wprowadzenie nowych limitów prędkości. W tle wojna w Ukrainie

Niekorzystna sytuacja cenowa jest wynikiem m.in. zwiększania się oferty pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz zmniejszania parku aut o napędzie konwencjonalnym. Według Samaru średnia cena dla klasycznych hybryd wyniosła w lutym 147 215 zł. Dla wersji plug-in było to 261 tys. zł (+3,5 proc. w stosunku rok do roku), a dla elektryków 245,9 tys. zł (+28,1 proc. w stosunku rok do roku).

Czytaj więcej

Koniec z wersjami w kolorze puddingu. Mercedes przestaje produkować wersje taxi