System, który miał ułatwić i usprawnić korzystanie z płatnych odcinków autostrad – e-Toll - tak naprawdę wszystko utrudnił. E-Toll zdalnie monitoruje i zapisuje trasę przejazdu i na tej podstawie pobiera opłatę z konta użytkownika. Problem zaczął się pojawiać w momencie, jak okazało się, że wspomniana aplikacja wymaga o wiele za dużo uwagi. Przede wszystkim musi być cały czas aktywna, a użytkownik musi mieć cały czas połączenie GPS. Niestety po kilku dniach funkcjonowania (zaczęła obowiązywać dla pojazdów osobowych od 1 grudnia br.) okazało się, że liczba błędów, zawieszania systemu jest przytłaczająca. Krajowa Administracja Państwowa (KAS) w oficjalnym komunikacie prasowym radzi użytkownikom samochodów osobowych korzystanie z e-Toll PL Bilet. „Jeżeli jesteś kierowcą samochodu osobowego i chcesz skorzystać z najszybszej i najwygodniejszej formy płatności za przejazd autostradą na państwowych odcinkach A2 i A4 wybierz aplikację e-Toll PL Bilet” - podano w komunikacie. Wskazano również, że e-Toll to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla kierowców samochodów ciężarowych i tylko alternatywa dla podróżujących samochodami osobowymi.
Czytaj więcej
Odcinkowy pomiar prędkości na S8 zbiera coraz większe żniwo. W dwa tygodnie od jego uruchomienia, zarejestrowanych zostało 6072 wykroczeń. W 60 przypadkach przekroczenie prędkości wynosiło ponad 50 km/h.
Zaletą dedykowanej aplikacji, o której mówi KAS – e-Toll PL Bilet – jest uproszczona rejestracja. Wystarczy w niej podać numer rejestracyjny auta, kategorię i kraj rejestracji pojazdu oraz datę, godzinę i trasę przejazdu. Nowy system działa tylko na dwóch odcinkach państwowych autostrad. Koncesjonowane fragmenty nadal pozostają z dotychczasowym sposobem płatności.
Czytaj więcej
W poniedziałek wydłuży się sieć szybkich dróg na terenie Polski Wschodniej. Trzy nowe odcinki mają zostać włączone do ruchu na drodze ekspresowej S19 Via Carpatia pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. Kierowcy dostaną do dyspozycji 28 km trasy.
Pośrednim rozwiązaniem jest również aplikacja AutoPay, która umożliwia opłacenie przejazdu autostradami A1 – Gdańsk-Toruń, A2 – Konin-Stryków oraz A4 – Wrocław Sośnica (Gliwice) i Katowice-Kraków. W przypadku Autopay podczas rejestracji wystarczy podać adres e-mail, numer telefonu, dane pojazdu (markę i numer rejestracyjny) oraz formę płatności. By włączyć funkcjonalność dla autostrad należy zaktualizować aplikację – jeżeli już się używało tego systemu. Następnie trzeba wyrazić zgodę w telefonie na odczytywanie lokalizacji i otrzymanie powiadomień push. Zarejestrowany użytkownik w celu automatycznego opłacenia przejazdu musi tylko uruchomić aplikację. W momencie zbliżania się pojazdu do bramek, zostanie wysyłane powiadomienie push informujące, że za chwilę zostanie zakupiony bilet. System sam odczyta lokalizację samochodu w momencie wjazdu na płatny odcinek autostrady, a płatność zostanie pobrana automatycznie. Co istotne, korzystając z aplikacji, nie można mieć włączonego trybu oszczędzania baterii lub trybu samolotowego.