Superchargery Tesli dla wszystkich

Elon Musk potwierdził, że Tesla udostępni sieć swoich superchargerów do ogólnego użytku. Nie wiadomo jednak na jakiej odbędzie się to zasadzie.

Publikacja: 30.07.2021 05:18

Superchargery Tesli dla wszystkich

Foto: moto.rp.pl

Portal Electrec w czerwcu tego roku poinformował, że Tesla najpóźniej we wrześniu 2022 roku udostępni swoje stacje szybkiego ładowania również dla innych użytkowników samochodów elektrycznych, ale póki co tylko w Norwegii. To z kolei spowodowało lawinę spekulacji czy takie działania obejmą też inne kraje. Głos w sprawie zabrał sam Elon Musk, który we wpisie na Twitterze, poza wyjaśnieniem, dlaczego w Tesli są nietypowe porty ładowania, dodał również, że planowane jest udostępnienie ładowarek dla kierowców innych aut, a proces ten ma się rozpocząć jeszcze w 2021 roku. Docelowo mają zostać udostępnione supercharegry na całym świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Fabryka Tesli pod Berlinem. Trudne doświadczenie Elona Muska

Na terenie kraju obecnie funkcjonuje 9 stacji supercharegów. Na każdej z nich można równocześnie ładować kilka pojazdów. Dobrym tego przykładem może być punkt zlokalizowany w Lućmierzu położonym w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Tuż obok hotelu znajduje się osiem stanowisk ładowania, gdzie część z nich to najnowsze urządzenia V3 o mocy do 250 kW. Kolejną ważną informacją jest fakt, że w Europie samochody Tesli wyposażone są w złącza typu CCS. Oznacza to, że po udostępnieniu supercharegerów, będzie można do nich podłączyć większość dostępnych na rynku pojazdów. Wyjątkiem będzie tylko Nissan Leaf, Lexus UX300e, które posiadają złącze CHAdeMO oraz starsze konstrukcje jak Kia Soul EV czy Mistubishi i-MiEV i jego bliźniacze rozwiązania jak Peugeot iOn.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Tesla planuje kompaktowy model za mniej niż 100 tys. złotych

Nie wiadomo na razie jakie będą warunki ładowania innych samochodów niż Tesla, na superchargerach. Obecnie kierowcy użytkujący pojazdy od amerykańskiego producenta mogą liczyć na preferencyjną stawkę – 1,3 zł/1 kWh.

Tu i Teraz
Elon Musk: "Europejski Cybertruck będzie wyglądał inaczej niż ten w USA"
Tu i Teraz
Dzisiaj startuje rozbudowa trzeciego pasa na A2. Kierowcy utkną w korkach przez 18 miesięcy
Tu i Teraz
Włochy są mistrzem Europy. Osiągają rekordowe przychody z kontroli prędkości
Tu i Teraz
Volkswagen przesunie miliardy z budżetu aut elektrycznych na rozwój silników spalinowych
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Tu i Teraz
Szef Toyoty dachował Yarisem podczas otwarcia ośrodka badawczego. Film z wypadku
Tu i Teraz
Wojna celna UE z Chinami? Są cła na elektryki z Chin. Na liście partner Izery