Bezwzględne pierwszeństwo pieszych
W najbliższych miesiącach kierowców czeka wiele zmian. Ta najbardziej kontrowersyjna związana jest z pierwszeństwem pieszych przechodzących przez jezdnię. Dokładnie przepis brzmi następująco: „Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.”, oraz jeszcze jeden ważny cytat: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.”.
Pod koniec grudnia 2020 roku, sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła projekt ustawy bez poprawek. Na kampanię informacyjną przeznaczone zostanie 30 mln zł z funduszy unijnych.
CZYTAJ TAKŻE: Ważne zmiany w rękojmi. Ważne jeśli kupujesz auto na firmę
Pieszy bez smartfona
Nowe przepisy nie obejmą wyłącznie kierowców, ale również pieszych – Pieszy na zebrze nie będzie mógł korzystać z telefonu, smartfona czy innych podobnych urządzeń – zarówno w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko, jak i podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ma to skłonić przechodzącego przez przejście (lub mającego taki zamiar) do bacznego obserwowania otoczenia.
W mieście tylko 50 km/h
Kolejną nowością jest zrównanie maksymalnej, dozwolonej prędkości jazdy w terenie zabudowanym w dzień i w nocy. Jak na razie w godzinach od 5:00 do 23:00 w mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a między 23:00-5:00 do 60 km/h. Po nowelizacji przepisów limit został zrównany do 50 km/h.