Porsche wybuduje fabrykę na Słowacji. W Bratysławie grupa Volkswagena posiada już jedną fabrykę, w której Skoda produkuje modele CitiGo. Niemcy zgłosili władzom projekt i wystąpili o pozwolenie na budowę. Nowa fabryka ma być zlokalizowana w regionie Povazi. Powstanie w niej 1200 miejsc pracy, a inwestycja ma wynieść 250 mln euro (6,5 mld koron). Zakład ruszy w 2027 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Czy powstanie nowe super Porsche?

Obecnie Porsche posiada narzędziownię w Dubnicach nad Vahom na Słowacji, w której pracuje prawie 200 osób. Od ubiegłego roku w pobliżu miejscowości Horná Streda budowane jest nowe centrum prac projektowych nad karoseriami. Znajdzie w nim pracę 500 inżynierów. Słowacja jest największym na świecie producentem samochodów w przeliczeniu na mieszkańca. W 2019 roku wyprodukowano tu 1,1 miliona samochodów w montowniach grupy PSA, Jaguara Land Rovera, Kia Motors i Volkswagena.

""

Porsche Cayenne S Coupe.

moto.rp.pl

Zdaniem części ekspertów, Słowacja, podobnie jak Czechy, jest zbyt uzależniona od przemysłu motoryzacyjnego. W przypadku jego problemów odczuwa to znacząco cała gospodarka. Ten rok będzie zapewne bardzo trudny dla tej branży — nie tylko ze względu na kryzys koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Porsche Cayenne GTS: Powrót do świata V8