Kontrola drogowa będzie znacznie krótsza

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego z dniem 1 lipca br. uzyskały nowe uprawnienia. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych o uprawnieniach kierowcy, procedura kontroli drogowej ma być o wiele krótsza.

Publikacja: 21.07.2020 10:38

Kontrola drogowa będzie znacznie krótsza

Foto: moto.rp.pl

Funkcjonariusze kontrolujący ruch drogowy musieli do tej pory mierzyć się z problemem kłopotliwej wymiany danych. Chodzi dokładniej o sprawdzenie czy dany kierowca ma ważne pozwolenie na kierowanie pojazdem. Do tej pory funkcjonariusz zgłaszał zapytanie do centrali, a ta sprawdzała daną osobę w bazie. Następnie centrala wracała z informacją zwrotną do funkcjonariusza. Choć to stary sprawdzony sposób, to niestety zajmował sporo czasu. Teraz to się zmieniło – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Policjanci otrzymali bezpośredni dostęp do bazy danych o uprawnieniach kierowcy oraz motorniczego. Dzięki temu weryfikacja, jak też sama kontrola, mają być o wiele szybsze.

CZYTAJ TAKŻE: ITD będzie mogła odebrać prawo jazdy

Szybciej i łatwiej
Nowe uprawnienia dają funkcjonariuszom możliwość sprawdzenia danych dotyczących uprawnień do kierowania pojazdem i ich statusu prosto z Centralnej Ewidencji Kierowców. System ponadto umożliwia sprawdzenie komunikatów o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu oraz komunikatów o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął. Poza tym funkcjonariusze mogą od razu wygenerować plik w formacie pdf, zawierające wyszukiwane dane. Ta funkcja może być przydatna w przypadku prowadzonych spraw (nie będzie konieczności ponownego wyszukiwania danej osoby).

Nowe możliwości dla obywatela
Wraz z wprowadzeniem pakietu deregulacyjnego kierowcy, również zwykli obywatele zyskają nowe możliwości. Mowa o sprawdzeniu na portalu gov.pl uprawnień kierowcy po wpisaniu numeru prawa jazdy, jak też braku obowiązku wożenia go przy sobie. Dokument będzie można mieć przy sobie w wersji cyfrowej. Będzie to działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który jest dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Policja na zakupach. Przybędzie kilkaset nowych radiowozów

Przy okazji Warto przypomnieć jakie zmiany wprowadza pakiet deregulacyjny kierowcy:
– brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy
– rezygnacja z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu w nim miejsc na pieczątki przeglądu technicznego
– umożliwienie zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych w zakupionym używanym pojeździe
– zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika
– starosta otrzyma prawo do zarejestrowania lub czasowego zarejestrowania auta na wniosek właściciela w miejscu czasowego zamieszkania
– rejestracja auta przez dealera autoryzowanego salonu samochodowego
– możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu z eksploatacji (tylko i wyłącznie pojazdów uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych)
– umożliwienie Stację Kontroli Pojazdów zwracania zatrzymanego przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego
– jeżeli od ostatniej rejestracji auta na terenie Polski nie nastąpiła zmiana własności, to nie będzie obowiązku udokumentowania własności auta podczas rejestracji.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro