W maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy. Niestety nie wszędzie

Publikacja: 03.05.2020 11:19

W maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy. Niestety nie wszędzie

Foto: moto.rp.pl

Maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy

WORD-y, czyli Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, przygotowują się do wznowienia swojej działalności. Dzięki temu kandydaci na przyszłych kierowców będą mogli podejść do egzaminu na prawo jazdy jeszcze w maju.

Pandemia spowodowała, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) zawiesiły swoją działalność do odwołania (mowa o egzaminach i kursach). Tłumaczone było to dużym zagrożeniem zarażenia się koronawirusem. Teraz jednak przyszedł czas na odmrażanie gospodarki, a tym samym również funkcjonowania Ośrodków Ruchu Drogowego. Jednak póki co nie wszystkich. Te, które mają zamiar rozpocząć pracę to np. podkarpackie ośrodki. Jak poinformował portal nowiny24.pl dyrektorzy WORDów z tego regionu szykują się do wznowienia egzaminów. Nie każdy jednak będzie w stanie zdać egzamin.

""

moto.rp.pl

– Konsultujemy się w tej sprawie z inspekcją sanitarną i czekamy na konkretne wytyczne, co do zasad bezpieczeństwa podczas egzaminów. Na pewno nie będzie to łatwe i trzeba będzie spełnić mnóstwo dodatkowych wymogów, ale jestem przekonany, że poradzimy sobie z tym zadaniem – wypowiedział się Ryszard Siepietowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wszystkie ośrodki w planują wznowienie działalności w jednym terminie – mowa o rejonie podkarpackim. Według Jacka Stachowicza, dyrektora WORD w Rzeszowie, nastąpić to ma 10 maja. Od tego dnia będzie można zapisać się na egzamin teoretyczny wszystkich kategorii oraz praktyczne kategorii: C, C+E, D i motocyklowe. Na egzaminy praktyczne kategorii B – według Stachowicza – będzie można zapisać się od 18 maja – czytamy na portalu nowiny24.pl.

""

moto.rp.pl

Okazuje się jednak, że nie w każdym WORD-zie będą obowiązywać jednolite zasady powrotu do normalności. Można przytoczyć przykład choćby WORD-ów we Wrocławiu, które na nowo rozpoczynają działalność, ale nie w pełnym zakresie. Na początku – od 4 maja 2020 roku – będą prowadzone egzaminy państwowe na prawo jazdy kat A, A1, A2, AM, C, C+E i D. Jednak ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, wznowienie działalności nie dotyczy egzaminów na kat. B prawa jazdy. Inną retorykę przyjęły warszawskie WORD-y. Od 4 maja mają być realizowane egzaminy teoretyczne i praktyczne wszystkich kategorii i we wszystkich Miejscach Egzaminowania WORD Warszawa. Co ważne będzie można do nich przystępować bez ograniczeń i bez konieczności składania wniosków czy podań o wyznaczenie terminu egzaminu.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy

""

moto.rp.pl

Odmrażanie WORDów jest związane ze zmianą zasad prowadzenia egzaminów. Zarówno na podkarpaciu, jak też w innych placówkach jasno mówi się o wprowadzeniu obostrzeń związanych z zachowaniem bezpieczeństwa. Można tutaj przytoczyć wytyczne choćby z Warszawy, gdzie:
na teren WORD w Warszawie może wejść tylko osoba z wyznaczonym terminem egzaminu lub szkolenia,
osoba wchodząca zobowiązana jest poddać się pomiarowi temperatury ciała termometrem bezdotykowym. Pomiar temperatur nie będzie rejestrowany. W przypadku wyniku temperatury podwyższonej (powyżej 37,0 stopni), osoba nie zostanie wpuszczona na teren budynku WORD oraz dopuszczona do egzaminu/szkolenia,
osoba wchodząca zobowiązana jest do poddania się dezynfekcji dłoni płynem dezynfekującym,
osoby przebywające na terenie WORD Warszawa zobowiązane są do przebywania w miejscach wyznaczonych, dostosowanych do norm odległości między poszczególnymi osobami,
osoby przystępujące do egzaminu praktycznego kategorii A, A1, A2, AM prawa jazdy zobowiązane są do posiadania swojego kasku oraz zapewnienie odpowiedniego stroju ochronnego w postaci obuwia pełnego zakrywającego stopę wiązanego lub zapinanego na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego, spodni z długimi nogawkami, kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski, rękawic zakrywających całe dłonie.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy w Niemczech. Łatwo stracić prawo jazdy

Wznowienie pracy WORDów jest z pewnością potrzebne. Dyrektorzy Ośrodków Ruchu Drogowego podchodzą jednak do tego z dużą ostrożnością. To właśnie z tego względu w niektórych punktach nie przywraca się póki co egzaminów na kategorię B. Według uzyskanych informacji wynika, że w Warszawie na kategorię B będzie można zdać egzamin praktyczny. Nie wiadomo jednak jak to będzie wyglądać. Ośrodki muszą wypracować jak najbardziej bezpieczny sposób prowadzenia kursów dla egzaminatorów i kursantów.

Maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy

WORD-y, czyli Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, przygotowują się do wznowienia swojej działalności. Dzięki temu kandydaci na przyszłych kierowców będą mogli podejść do egzaminu na prawo jazdy jeszcze w maju.

Pozostało 94% artykułu
Tu i Teraz
Fiat musi usunąć włoską flagę z produkowanego w Polsce modelu
Tu i Teraz
Skoda wierzy w silnik spalinowy. Kontynuacja produkcji nawet po 2035 r.
Tu i Teraz
Nad Morskie Oko kursuje już elektryczny autobus. To ma ograniczyć liczbę konnych zaprzęgów
Tu i Teraz
Kolejny zgrzyt koncernu Stellantis z włoskim prawem. Skonfiskowane 134 Fiaty
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Tu i Teraz
Kolejny pożar. Płonie złomowiska samochodów. Na miejscu 30 zastępów straży pożarnej
Tu i Teraz
Ford Mustang w nowych wersjach. Planowane czterodrzwiowe coupe i model offroad