Reklama

Wielka Brytania przyspieszy zakaz sprzedaży aut spalinowych

Wielka Brytania nie chce od 2035 roku rejestrować nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Zakaz ma dotyczyć również modeli z napędem hybrydowym.

Publikacja: 08.02.2020 11:09

Wielka Brytania przyspieszy zakaz sprzedaży aut spalinowych

Foto: moto.rp.pl

Żeby chronić klimat od 2035 r. w Wielkiej Brytanii nie będą sprzedawane nowe pojazdy z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. To spore przyspieszenie zakazu, o którym mówiło się, że będzie obowiązywać od 2040 roku. Zakaz sprzedaży ma objąć również samochody hybrydowe. 26. konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w Glasgow w Szkocji w dniach 9–20 listopada 2020 roku. „Nie ma większej odpowiedzialności niż ochrona naszej planety. Musimy poradzić sobie z emisjami CO2 i dlatego Wielka Brytania wzywa do osiągnięcia poziomu zerowych emisji netto tak szybko jak się da. Wiemy, że jako kraj, społeczeństwo, planeta i gatunek musimy działać” – powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

""

Foto: moto.rp.pl

Wiele miast w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu złego powietrza, zwłaszcza Londyn. Zanieczyszczenia stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi. Burmistrz Londynu Sadiq Khan określił kiedyś powietrze w stolicy jako „zabójcę”. W Wielkiej Brytanii były już kłopoty przed konferencją ONZ: była sekretarz stanu ds. Klimatu i energii Claire O’Neill została zwolniona przez Johnsona ponieważ sprzeciwiała się tej decyzji. Mimo promocji elektromobilności w Wielkiej Brytanii samochody z silnikami benzynowymi i diesla stanowią na chwilę obecną niemal 90 procent całkowitej sprzedaży.

""

Foto: moto.rp.pl

Podobny pomysł ma Francja gdzie zakaz ma to obowiązywać od 2040 roku. Parlament Norwegii przyjął niewiążący plan zakładający, że do 2025 roku wszystkie sprzedawane samochody w kraju powinny być bezemisyjne czyli pojazdy elektryczne i wodorowe. Władze Paryża, Madrytu, Meksyku, Aten planują wprowadzić zakazy wjazdu samochodów z silnikami diesla do miast od 2025 roku.

Reklama
Reklama
Tu i Teraz
Po 30 latach Mercedes zmienia szefa designu. Niemiecka marka redefiniuje swoją tożsamość
Tu i Teraz
Ford porządkuje gamę w Europie. Tak będą wyglądały jego nowe modele
Tu i Teraz
Unia odpuszcza zeroemisyjność. Silniki spalinowe zostają z nami dłużej
Tu i Teraz
Nowa marka w Formule 1. Tak będzie nazywać się zespół i logotyp wyścigowego Audi
Tu i Teraz
Rewolucja w Tatrach. Zakopane wprowadza całotygodniowe opłaty parkingowe
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama