Kalifornia pozywa Trumpa, który chce podniesienia norm emisji spalin

Prezydent USA Trump chce znieść zaostrzone przepisy dotyczące emisji spalin w Kalifornii. W odpowiedzi najbogatszy stan USA pozwał rząd Trumpa. Do buntowników dołączyły również 22 inne stany.

Publikacja: 23.09.2019 00:23

Kalifornia pozywa Trumpa, który chce podniesienia norm emisji spalin

Foto: moto.rp.pl

Kalifornia i 22 inne stany USA złożyły pozew przeciwko rządowi prezydenta USA Donalda Trumpa. Chodzi o przepisy dotyczące emisji spalin. Sojusz złożony z 23 stanów chce zapobiec zniesieniu prawa, dzięki któremu Kalifornia może egzekwować surowsze normy, niż obowiązują na szczeblu federalnym. Ten proces jest początkiem trudnych sporów, które mogą sięgnąć nawet Sądu Najwyższego, i ma ogromne znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego.

""

Donald Trump chce znieść zaostrzone normy spalin obowiązujące w Kalifornii.

moto.rp.pl

– Kalifornia nie pozostanie obojętna wobec lekkomyślnych i motywowanych politycznie ataków prezydenta – zapowiedział Gavin Newsom, gubernator stanu. Trump ogłosił, że pozbawi Kalifornię przywileju zaostrzenia przepisów ochrony środowiska. Twierdził, że takie posunięcie doprowadzi do „znacznie tańszych” i „znacznie bezpieczniejszych” samochodów. Kontrowersje między Kalifornią, która jest uważana za pioniera ochrony klimatu, a Waszyngtonem występują od początku prezydentury Trumpa.

""

moto.rp.pl

Kalifornia otrzymała specjalne prawo dopuszczające zaostrzenie norm emisji spalin z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia smogiem w aglomeracji Los Angeles. Ponieważ model Kalifornii jest zgodny z prawem 13 innych stanów, ma on wielką wagę krajową. Tymczasem przemysł motoryzacyjny jest przede wszystkim zainteresowany jednolitymi standardami. Dostosowanie modeli do różnych przepisów regionalnych jest uciążliwe i kosztowne.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro