Szybsze budowy po Włochach

W tym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) znowu zacznie szukać wykonawcy prac wykończeniowych na omijającym Częstochowę fragmencie autostrady A1.

Publikacja: 10.09.2019 17:56

Szybsze budowy po Włochach

Foto: fot. GDDKiA

Kontrakt ma objąć m.in. wykonanie oznakowania jezdni, montaż barier energochłonnych, ogrodzenia, oświetlenia oraz ekranów akustycznych. W poprzednim przetargu nie było chętnych na zrealizowanie prac. Dlatego teraz nie będzie już czasochłonnego postępowania – wybór zostanie dokonany „z wolnej ręki”. Termin dokończenia budowy po wyrzuconej z kontraktu włoskiej firmie Salini pozostaje bez zmian – koniec 2019 roku. Najważniejsze prace mające umożliwić włączenie odcinka do ruchu – układanie betonowej nawierzchni – rozpoczęto w ubiegłym miesiącu.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna włoska firma schodzi z budowy drogi w Polsce

Przyspiesza dokończenie także innych budów, z których ostatnio wycofali się zagraniczni wykonawcy. W poniedziałek otwarto oferty na dokończenie dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3, także po Salini. To fragment od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. Oferty przewyższają kosztorys, ale jest prawdopodobne, że GDDKiA zdecyduje się na zwiększenie budżetu inwestycji, by dodatkowo nie przedłużać terminu jej zakończenia.

""

Autostradowa obwodnica Częstochowy ma być przejezdna do końca roku / fot. GDDKiA

moto.rp.pl

Na początku października spodziewane jest otwarcie ofert na dokończenie trzech odcinków ekspresówki S5, które budowała włoska Impresa Pizzarotti: Nowe Marzy – Dworzysko, Dworzysko – Aleksandrowo i Białe Błota – Szubin. Natomiast na innym odcinku S5 – pomiędzy Poznaniem a Wronczynem, porzuconym przez włoskie Toto Costruzioni Generali – trwają już roboty zlecone przez GDDKiA. Z kolei do połowy października będą znane oferty potencjalnych wykonawców odcinka ekspresówki S7 pomiędzy węzłami Lotnisko i Lesznowola o długości prawie 7 kilometrów, porzuconym przez hiszpańską firmę Rubau.

CZYTAJ TAKŻE: 200 mld zł poszło już na polskie drogi

W trakcie przetargu są także dwa odcinki drogi ekspresowej S61. To 24-kilometrowy odcinek od Budziska do granicy z Litwą, który budowała Impresa Pizzarotti, oraz odcinek pomiędzy węzłami Podborze i Śniadowo, na którym GDDKiA rozwiązała umowę z firmą Rubau. Obie inwestycje mają dla rządu strategiczny charakter: S61 stanowi fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią. Dużą niewiadomą może się jednak okazać wysokość przyszłych ofert: umowę na odcinek S61 Suwałki–Budzisko, który łączy polską sieć dróg ekspresowych z siecią dróg państw nadbałtyckich, podpisano jeszcze w 2017 r. Od tego czasu bardzo mocno wzrosły koszty. W przypadku obydwu budów biorące w postępowaniu firmy skierowały do GDDKiA po kilkaset pytań. [G]

Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Prawie milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku