fot. AdobeStock

Nie tylko darmowe parkowanie w płatnych strefach miast czy jazda po buspasach mogą być bonusami dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Okazuje się, że elektrykami można będzie jeździć za darmo po płatnej autostradzie. I to tej droższej, bo koncesyjnej.

Z ofertą do posiadaczy e-aut wyszło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych – największa w Polsce organizacja zajmująca się promowaniem elektromobilności wraz z Autopay – systemem automatycznych płatności autostradowych. W trakcie branżowego kongresu MOVE ich przedstawicieli poinformowali, że od 18 czerwca użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, którzy należą do EV Klub Polska, mogą za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 i A4 zarządzanych przez prywatnych koncesjonariuszy. Chodzi o odcinki Amber One na A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś) oraz A4 Katowice-Kraków (węzeł Murckowska – węzeł Balice). To w sumie 276 kilometrów. Oszczędności są niebagatelne: trasa nad morze w obie strony pozwoli zaoszczędzić posiadaczom samochodów osobowych 60 zł, a trasa autostradą A4 niemal 50 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kierowcy elektryków jeżdżą więcej niż właściciele aut spalinowych

Projekt zwalniający z opłat e-auta ma na razie charakter pilotażowy i jest organizowany w ramach przedsięwzięcia „Autostrada do elektromobilności”. Potrwa do 18 października 2021 r. Analizy maja pokazać, czy będzie dalej kontynuowany. Jak zaoszczędzić na podróży? Darmowy przejazd jest dostępny dla posiadaczy samochodów z napędem elektrycznym bateryjnym (hybrydy plug-in muszą płacić). Trzeba tylko zarejestrować się w EV Klub Polska (link tu), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają link pozwalający zarejestrować się lub zalogować w aplikacji Autopay. Uzupełniamy dane pojazdu i możemy jechać nie wyciągając portfela na bramkach.

Nie jest to jedyny benefit z przystąpienia do EV Klub Polska – jednego z współzałożycieli Global EV Drivers Alliance, organizacji zrzeszającej kluby użytkowników aut elektrycznych m.in. z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szkocji. Klubowicze mogą otrzymać rabaty (do 10 proc.) na ładowanie e-aut na stacjach GreenWay. W planach są kolejne bonusy, m.in. formy finansowania samochodów elektrycznych i ubezpieczenia, a także rabaty na domowe stacje ładowania. – Akcja ma zmniejszyć emisję z przejazdów autostradami i pokazać, że e-auta to nie tylko rozwiązanie miejskie, ale także na trasę, mając do dyspozycji stale rosnące zasięgi – dodaje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych

Autostrada do elektromobilności to pierwsza w Polsce tej skali kampania społeczna wspierającą rozwój rynku samochodów elektrycznych. Nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne, zasilane wodorem oraz hybrydy plug-in o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Popularny SUV przechodzi właśnie lifting

Kia Sportage: Pierwsze zdjęcia po liftingu

Popularny SUV Kia Sportage przechodzi właśnie kurację odmładzającą. Poza liftingiem nadwozia i wnętrza najważniejsze ...

Top 20: Te modele kupują klienci indywidualni

Głównym nabywcą aut są w Polsce firmy. A co kupują klienci indywidualni? Sprawdził to ...

Nowootwarty odcinek drogi S6

Drogi wydłużane ekspresem przed wyborami, zobaczymy co teraz

Tuż przed wyborczą niedzielą inwestycje na drogach i kolei dostały gwałtownego przyspieszenia. Pytanie, czy ...

Tuning po Japońsku: Suzuki zbudowane w hołdzie modelom z przeszłości

Dzięki nowym dodatkom nadwozia dla Suzuki Jimny japońska firma tuningowa DAMD uhonorowała amerykańską ikonę ...

Bezpiecznie na dwóch kółkach

Jak motocyklistów postrzegają inni uczestnicy ruchu i co sądzą o ich jeździe? Jak można ...

Volkswagen Golf Sportsvan: Gatunek zapominany

Są samochody, które mimo wielu zalet są niedoceniane. Przeważnie dzieje się tak przez ogólną ...