Toshihiro Mibe, nowy szef Hondy ogłosił odejście japońskiej marki od produkcji samochodów z silnikami spalinowymi w 2040 roku.

Honda zamierza przestać produkować nowe samochody z silnikami spalinowymi od 2040 roku. Toshihiro Mibe, nowy szef Hondy postawił sobie za cel przejść we wszystkich modelach na napęd w pełni elektryczny – czy to połączone z akumulatorami czy też z ogniwami paliwowymi. Plan Hondy wygląda tak: do 2030 roku 40 procent sprzedaży na ważnych rynkach mają stanowić samochody elektryczne. Do 2035 roku ich udział w całkowitej sprzedaży powinien wynosić już 80 procent. Plan kończy się w 2040 roku 100 procentową sprzedażą aut z napędem elektrycznym. Kolejne dziesięć lat później Honda ma stać się firmą w pełni neutralną pod względem emisji CO2.

CZYTAJ TAKŻE: Honda żegna się z Rosją

Toshihiro Mibe, szef Hondy

Taka strategia będzie wymagała od Hondy znacznych inwestycji. Firma zainwestuje pięć bilionów jenów (38,5 mld euro) w badania i rozwój w ciągu najbliższych sześciu lat. Honda oferuje obecnie tylko jeden samochód elektryczny: kompaktową Hondę E. Model ten jest jednak stosunkowo drogi (od 155 200 zł) z małymi szansami na większą sprzedaż. W roku modelowym 2024 spodziewane są dwie elektryczne premiery – modele, które powstaną w ramach współpracy z General Motors.

Honda e.

Szef Hondy wierzy, że baterie półprzewodnikowe przyniosą przełom. W bieżącym roku finansowym Honda chce przetestować produkcję tych akumulatorów na testowej linii produkcyjnej. – Baterie są kluczem do sukcesu aut elektrycznych – twierdzi Toshihiro Mibe. Od drugiej połowy dekady Honda planuje korzystać z własnej platformy do budowy aut elektrycznych. Ponadto marka jest otwarta na współpracę technologiczną z innymi producentami. W lutym, zanim Mibe oficjalnie objął stanowisko prezesa Hondy powiedział: „Myślę, że nie powinniśmy polegać tylko na sobie. Będę opowiadał się za wykorzystaniem sojuszy lub zewnętrznych ekspertów w celu przyspieszenia procesu zmian”.

CZYTAJ TAKŻE: Honda HR-V e:HEV: Hybryda w stylu coupe

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyjątkowe wydarzenie dla fanów Harley-Davidson

To będzie pierwsze takie wydarzenie w 118-letniej historii Harley-Davidson. 19 stycznia 2021 roku odbędzie ...

Neuron EV Torq: Elektryczna ciężarówka amerykańskiego start-upu

Elektryczne ciężarówki mogą zmniejszyć emisje w transporcie drogowego. Kalifornijski start-up Neuron EV zaprezentował swój ...

Nowy Volkswagen Passat: Niby niewiele, a jednak…

Volkswagen zmodernizował Passata. Z wyglądu wiele się nie zmienia, jednak technicznie pojawi się dużo ...

Darmowy przejazd taksówką podczas ładowania elektryka

Merceds promuje swój model EQC wyjątkową ofertą. Kiedy ładujesz elektryka możesz skorzystać z bezpłatnego ...

Volkswagen dopłaci 2400 euro do naprawy starego diesla

Volkswagen zgodził się zapłacić za większą część kosztów modernizacji starszych aut z silnikami wysokoprężnymi. ...

Na których ubezpieczycieli Polacy skarżyli się najczęściej?

Rzecznik Finansowy podsumował niedawno ubiegłoroczne skargi na towarzystwa ubezpieczeń. Którzy ubezpieczyciele wypadli najgorzej? Co ...