fot. AdobeStock

Nie mija kryzys na europejskim rynku nowych samochodów. W lutym sprzedaż zmalała w porównaniu z ub. rokiem o prawie jedną piątą – podała organizacja europejskich producentów pojazdów ACEA.

Zarejestrowano 771,5 tys. samochodów osobowych, co jest najsłabszym wynikiem tego miesiąca od 2013 roku. Przyczyną spadku mają być obostrzenia spowodowane pandemią oraz niepewność na rynkach osłabiająca popyt. Głębokie spadki odnotowały wszystkie największe rynki w Unii Europejskiej. W Hiszpanii popyt skurczył się aż o 38,4 proc., we Francji o 21,7 proc., w Niemczech o 19 proc., we Włoszech o 12,3 proc., w Holandii o 26,3 proc. Na tym tle całkiem nieźle wypada Polska, gdzie spadek sprzedaży był zaledwie 2-procentowy. Z kolei najmocniej – o 59 proc. – spadła w lutym sprzedaż samochodów w Portugalii.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż marek premium w 2020 roku. Audi i Lexus na plusie

Od początku 2021 r. popyt na nowe auta w UE zmalał o 21,7 proc. Jedynym unijnym rynkiem, gdzie dwumiesięczna sprzedaż zwiększyła się w ujęciu rocznym, okazała się Szwecja ze wzrostem 12,8 proc. Z kolei najgłębszy 47-procentowy spadek miał miejsce w Portugalii. Polska miała spadek 10,2-procentowy, co w porównaniu do całej UE jest jednym z lepszych wyników. Kolejne miesiące powinny przynieść poprawę na rynkach, choć jej tempo będzie zależeć od zduszenia akcją szczepień trzeciej fali pandemii. ACEA zakłada, że sprzedaż nowych samochodów na rynkach UE powinna wzrosnąć w 2021 r. o 10 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Suzuki z największą dynamikę sprzedaży spośród wszystkich marek

Jak dotąd, 2020 rok przyniósł największy w historii spadek sprzedaży nowych samochodów. Popyt zmalał w porównaniu do roku 2019 o 23,7 proc. Oznacza to, że rynek skurczył się o 3 mln aut. Co prawda, podsumowanie daje minimalnie lepszy rezultat od prognozy z połowy ubiegłego roku, kiedy to spodziewano się spadku rejestracji za cały 2020 rok do 9,6 mln. Nie zmienia to jednak faktu, że ubiegłoroczna sprzedaż okazała się najniższa od 2013 r., kiedy przemysł motoryzacyjny odnotował 6 kolejnych lat spadków wskutek globalnego kryzysu w latach 2008-2009. Pod względem zmiany procentowej mieliśmy do czynienia z najostrzejszym spadkiem w historii europejskiego sektora motoryzacyjnego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bugatti Chiron: Nowy rekord świata! Prawie 500 km/h

Lekko zmodyfikowany Bugatti Chiron po raz pierwszy raz przekroczył barierę 300 mil na godzinę. ...

Drogowe plany rządu kolejny raz do zmiany

Podobnie jak rok i dwa lata temu nie uda się oddać do ruchu wcześniej ...

Opel Insignia: Odmłodzona flagowa limuzyna

Opel ujawnia pierwsze szczegóły wyglądu nowej Insignii. Zmodernizowany model zadebiutuje na Salonie Motoryzacyjnym w ...

Unia Europejska wprowadza kolejny system bezpieczeństwa

Po wymuszeniu na producentach samochodów obowiązkowego systemu ESP, monitorowania ciśnienia w oponach oraz planowanym ...

Jaguar Land Rover szuka partnera

Indyjska Grupa Tata intensywnie poszukuje partnera dla swoich marek Jaguar i Land Rover. Jak ...

Mercedes z 1982 roku w testach emisji spalin lepszy od nowych aut

38 letni Mercedes z dieslem pod maską wypadł w testach emisji spalin zadziwiająco dobrze. ...