Nie będzie opłat na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych – zapewniło w czwartek po południu Ministerstwo Infrastruktury. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik resortu Szymon Huptyś.

Powodem miało być pojawienie się – jak twierdzi resort – nieprawdziwej informacji, że wraz z wprowadzeniem w połowie 2021 r. nowego elektronicznego myta e-TOLL dla pojazdów powyżej 3,5 tony, opłatami zostaną objęci także kierowcy osobówek. Nowy system zostanie wprowadzony na autostradach i drogach ekspresowych. Będzie funkcjonował w oparciu o satelitarne pozycjonowanie samochodów, a nie jak obecny – na zasadzie pozycjonowania radiowego. Ponieważ do końca czerwca będzie jeszcze funkcjonować viaTOLL, przez dwa miesiące potrwa okres przejściowy, w którym oba systemy będą działać równolegle. Od 1 lipca będzie funkcjonował już tylko e-TOLL.

CZYTAJ TAKŻE: Kilometr szybkiej drogi kosztuje 162 mln zł

– Nie zmienia to ani katalogu dróg, ani katalogu pojazdów, które muszą płacić za przejazd. Dziś przejazd samochodem osobowym po drodze ekspresowej jest bezpłatny i pozostanie bezpłatny – oświadczył Huptyś. Jak stwierdził, m.in. dlatego zdecydowano o budowie dłuższej sieci dróg ekspresowych i autostrad. – Chcemy, aby każdy miał możliwość skorzystania z sieci bezpiecznych i komfortowych dróg bez konieczności opłat za przejazd samochodem osobowym – dodał Huptyś. Jak zapewnił, nie toczą się i nie będą prowadzone żadne prace mające zmierzać do wprowadzenia w tym zakresie zmian.

CZYTAJ TAKŻE: Cztery kolejne umowy na budowę drogi Via Carpatia

e-TOLL będzie jednak umożliwiał kierowcom samochodów osobowych opłacanie przejazdu płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad. Pół roku temu Ministerstwo Finansów informowało, że będą oni mieli dwie możliwości: zakup biletu autostradowego lub płatność poprzez aplikację mobilną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów ciężarowych. Zaletą biletu byłby – dla niektórych użytkowników – brak konieczności przekazywania danych lokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS. Obecne umowy na obsługę manualnego systemu poboru opłat wygasają 1 grudnia 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe elektryczne dostawczaki Groupe PSA

Od 2019 roku wszystkie nowe modele samochodów wprowadzane na rynek przez Groupe PSA (Citroen, ...

Pierwsza stacja Orlenu w Niemczech

Polski koncern paliwowy PKN Orlen rozpoczął proces rebrandingu na zagranicznych rynkach. W efekcie przy ...

Coraz więcej osób nie opłaca polisy OC

Coraz więcej kierowców nie opłaca polisy OC. W 2019 roku karę za brak polisy ...

Mercedes podał ceny nowej S-klasy

Mercedes podał ceny nowej, jedenastej generacji S-klasy. Model startuje z trzema silnikami diesla i ...

Hyundai i30 1.4 T-GDI N-line: Świetny wóz, ale…

Nie potrzebujesz sportowego auta, ale nie chcesz by twój samochód wyglądał nudno? Każda szanująca ...

Zmiany w ofercie Dacii Duster. Bez napędu 4×4 i najmocniejszego silnika, za to drożej

Z oferty modelowej Dacii Duster usunięto wersję z napędem na cztery koła oraz najmocniejszy, ...