Niedokończony Brexit oraz ogłoszona mutacja Covid-19, spowodowała duże problemy w Wielkiej Brytanii. Przełożyło się to na obawy firm, które nie wiedzą jakie będą dalsze losy ich fabryk zlokalizowanych na wyspach. Przykład może stanowić Nissan, który najnowszy elektryczny model – Ariya, będzie produkowany i transportowany z Japonii.

Wyprowadzanie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa już cztery lata. W tym czasie dwukrotnie zmienił się premier Zjednoczonego Królestwa, jak też dwukrotnie zmieniano datę wyjścia z Unii. Dopiero aktualny premier Boris Johnson dopiął swego, zyskując pod koniec grudnia akceptację traktatu handlowego. Zgodnie z najnowszymi informacjami, umowa zawarta przez brytyjskich i unijnych negocjatorów ma obowiązywać tymczasowo do czasu jej ostatecznej ratyfikacji w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza jazda | Nissan Juke: Kontynuacja bestsellera

Elektryczny Nissan Ariya.

Nierozwiązane problemy oraz brak umowy handlowej, wywołały obawy producentów posiadających swoje fabryki na wyspach. W głównej mierze chodzi o obawy związane z ciągłością dostaw oraz kosztów transportu poza unijnego. Przykład może stanowić Nissan, który najprawdopodobniej będzie produkował nowy elektryczny model Ariya w Japonii i sprowadzał go do Europy. Byłby to swego rodzaju ewenement, bo nie licząc unikatowego GT-R wszystkie oferowane w Europie modele Nissana budowane są właśnie na Starym Kontynencie. Ariya powstaje na płycie podłogowej CMF-EV i swoją wielkością wpasowuje się pomiędzy Qashqai’a a X-Trail’a. Ze wstępnych informacji wynika, że model ten będzie oferowany w pięciu wersjach konfiguracji z napędem na tylną oś lub 4×4. Topowy wariant ma rozwijać moc 394 KM i 600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ma zajmować 5,1 s.

Jak informowała agencja Bloomberg, egzemplarze modelu Ariya dedykowane dla Europy mają powstawać w zakładach zlokalizowanych w miejscowości Tochigi w Japonii. Jak na razie w Wielkiej Brytanii powstają takie modele jak: Leaf II, Juke II oraz Qashqai II. Produkcja pozostałych oferowanych w Europie Nissanów rozrzucona jest pomiędzy Japonię (G-TR), Hiszpanię (Navara, e-NV200) oraz Francję (Micra V). Oficjalna premiera Nissana Ariya ma nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Nissan GT-R Offroad: Inny rodzaj szaleństwa

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

dr Wolf-Stefan Specht, prezes zarządu Volkswagen Group Polska: Elektryczna frajda z jazdy

Motoryzację czekają największe zmiany w jej ponadstuletniej historii. Wszystko za sprawą zmian klimatu, którego ...

Celina Mikolajczak, główny inżynier Ubera: Czas na podniebne taksówki

W 2020 r. rozpoczniemy próbne loty w kilku miastach na świecie. 
Na początku z ...

Autostrada A4 na odcinku Wrocław-Legnica

Ruszają prace nad modernizacją autostrady A4

Przybliża się realizacja kluczowej inwestycji drogowej na Dolnym Śląsku - przebudowy zachodniego odcinka autostrady ...

Jeden ślad coraz krótszy

Niespełna 4,3 tys. nowych jednośladów zarejestrowano w Polsce w maju 2018 r. To o ...

Trasa S8 stanie się aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że trasa S8 w kierunku Białegostoku stanie się ...

W Koninie powstanie zakład wytwarzający materiały do baterii aut elektrycznych

W Koninie w 2021 roku ruszy zakład brytyjskiej firmy Johnson Matthey wytwarzający zaawansowane materiały ...