Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kontrakt na budowę odcinka w ciągu istniejącej drogi DK61. Dzięki temu kierowcy sprawniej przejadą między Legionowem a Zegrzem.

Za projekt i budowę odpowiedzialne będzie konsorcjum składające się z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki (lider) oraz firmy TORPOL (partner). Umowa opiewa na 195 mln zł i zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty zawarcia porozumienia. Oznacza to, że za trzy lata droga nad zalew Zegrzyński będzie o wiele lepsza i mniej czasochłonna. – Wybudujemy kolejne kilometry dwujezdniowej drogi krajowej w powiecie legionowskim. Nowy odcinek upłynni ruch nie tylko w rejonie Legionowa, ale będzie również udogodnieniem dla kierowców podróżujących DK61 w kierunku Mazur – powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Z Bałtyku na południe Polski po nowych drogach

Zgodnie z ustaleniami wykonawca nowego odcinka, w ciągu drogi DK61, jest zobowiązany najpóźniej do 10 miesięcy od daty podpisania umowy, złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskaniu termin zakończenia prac ustalono na trzeci kwartał 2024 roku. W ramach kontraktu wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a następnie rozbuduje drogę. Odcinek o długości 4,5-kilometra, w śladzie istniejącej drogi DK61, zostanie zmodernizowany do przekroju dwujezdniowego z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zrealizowane zostaną również drogi dojazdowe do obsługi terenu bezpośrednio przyległego do drogi. Ponadto na skrzyżowaniach podstawione zostaną sygnalizatory świetlne, a w miejscu obecnego ronda w Zegrzu powstanie węzeł. Dzięki temu piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej. Dodatkowo zaplanowany fragment zostanie wyposażony w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce na drogach pojawi się 100 nowych fotoradarów

Droga DK61 jest sukcesywnie rozbudowywana od 2006 roku – przypomina GDDKiA. To wtedy rozpoczęły się prace od granicy Warszawy w kierunku Ostrołęki. Na początku powstała obwodnica Jabłonny, która do użytku została oddana w 2008 roku. Następnie skupiono się na pracach w Legionowie (m.in. budowa wiaduktu nad torami kolejowymi). Obecnie trwa budowa na odcinku od wiaduktu do ul. Wolskiej w Stanisławowie Długim. Ma się ona zakończyć w maju 2021 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz więcej śmiertelnych wypadków na drogach w lecie

Kolejny tydzień wakacji za nam. Na mapie z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, ...

Rząd po cichu odpuszcza plan miliona aut elektrycznych do 2025 r.

Nie będzie na polskich drogach tłoku aut napędzanych prądem. Rząd wycofał się z absurdalnego ...

Kolejny problem Tesli. Katastrofalna jakość Modelu Y

Tesla ma coraz więcej problemów z utrzymaniem jakości Modelu Y. Klienci skarżą się na ...

Carlos Ghosn: Jestem niewinny i mam na to dowody

Otoczony ochraniarzami podczas konferencji w Bejrucie były prezes Aliansu Renault Nissan Mitsubishi, Carlos Ghosn ...

Pojazdy w USA będą przypominać o dziecku w samochodzie

Najwięksi producenci samochodów postanowili instalować w niemal wszystkich pojazdach w Stanach od roku modelowego ...

Polacy kupują coraz droższe samochody

Zgodnie z ostatnim raportem opublikowanym przez IBRM Samar, średnia cena nowego samochodu w Polsce ...