GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad) w ciągu najbliższych lat ma ambitne plany. Planuje połączyć polskie porty z południem kraju. Ma się to udać dzięki zakończeniu m.in. dróg S3 i S7.

GDDKiA zapowiedziała, że w przeciągu dwóch lat połączy polskie nadbałtyckie porty z południem kraju. Są to ambitne plany w szczególności, że z trójmiasta ma być swobodny przejazd do granicy z Czechami, Niemcami oraz Ukrainą. Dodatkowo odcinek autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową będzie miał aż trzy pasy w każdym kierunku. Zacznijmy od drogi S6 na Pomorzu. Jest to Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta, która zapewni dodatkowe możliwości tranzytu i ominięcie arterii miejskich. Dotychczasowa trasa S6 ma zostać odciążona nową, budowaną na wysokości Gdyni i odbijającej bardziej na zachód tzw. trasy Kaszubskiej, w stronę Lęborka.

Kolejną zapowiedzianą drogą jest S7, która połączy Trójmiasto z Małopolską. Jest to odcinek, który w konsekwencji połączy Gdańsk, Warszawę, Radom, Kielce, Kraków oraz autostradę A4. Według GDDKiA odcinek prowadzący do Płońska jest w trakcie budowy i sukcesywnie będzie oddawany do użytku w przeciągu dwóch lat. Jak podała Dyrekcja realizowane są takie odcinki jak:
Napierki – Płońsk (zakończenie prac przewidziano w 2021 r.),
Płońsk – Czosnów (budowę podzielono na trzy zadania: Siedlin – Załuski; Załuski – Modlin; Modlin – Czosnów),
Czosnów – Warszawa (na razie na liście rezerwowej),
Czosnów – Kiełpin (realizacja planowana na lata 2021-2025),
Kiełpin – Warszawa (realizacja planowana na lata 2022-2025).

CZYTAJ TAKŻE: Rusza sezon na budowach dróg. Może mieć dramatyczny przebieg

Kolejny odcinek ciągu trasy S6 jest w trakcie realizacji. Mowa dokładniej o odcinku łączącym południową Obwodnicę Warszawy w ciągu trasy S2 z obwodnicą Grójca w ciągu trasy S7 i będzie można nią dojechać do granicy województwa małopolskiego. Z kolei dalszy odcinek S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Miechów jest w trakcie postępowania przetargowego. GDDKiA zakłada, że z Warszawy do Krakowa poza krótkim odcinkiem w okolicy Miechowa będzie można poruszać się drogą szybkiego ruchu w przeciągu 5 lat. Plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakładają również budowę trasy S3 i A6. Pierwsza z nich, wzdłuż zachodniej granicy Polski jest już niemal w całości udostępniona pomiędzy Szczecinem a autostradą A4. Jedynym wyjątkiem jest 14 km w okolicach Polkowic. Jak zapewnia Dyrekcja ma on zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

W dalszym odcinku drogi (od Legnicy do granicy z Czechami) realizowane są dwie trasy. Pierwsza z nich do Kamiennej Góry ma zostać udostępniona w 2023 roku (ze względu na konieczność zbudowania tuneli). Z kolei druga, prowadząca do granicy z Czechami, ma zostać udostępniona kierowcą w pierwszej połowie 2022 roku. Trwają też pracę na odcinku Miękowo – Rzęśnica oraz Brzozowo – Miękowo, które mają zostać ukończone w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy twierdzą, że kierowcy drogich aut są najbardziej agresywni

Wśród planów budowy dróg GDDKiA zakłada tez połączenie Szczecina z Świnoujściem. Obecnie odcinek S3 Dargobądz – Troszyn i Świnoujście – Dargobądz są od 2 grudnia 2019 r. w trakcie przetargu. Natomiast tunel pod Świną, który zapewni stałe połączenie miasta z drogami krajowymi ma zostać ukończony w 2022 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyspy Zielonego Przylądka: Królestwo pickupów i Dacii

Niby Afryka, ale jakaś taka… europejska. Dość nowoczesna infrastruktura, porządek i spokój. A wszystko ...

Toyota RAV4 hybrid: Czas na naukę jazdy

Toyota ma ogromne doświadczenia w napędach hybrydowych. I w SUV-ach. Połączenie tych dwóch kompetencji ...

Jetpack Aviation: Poczuj się jak w Gwiezdnych Wojnach

Jetpack Aviation Recreational Speeder to latający motocykl, który może polecieć na wysokości nawet 4500 ...

Kia i Hyundai angażują się w budowę szybkich ładowarek w Europie

Kia Motors i Hyundai Motor inwestują w firmę IONITY. To utworzona przez producentów samochodów spółka joint ...

Ogromna akcja przywoławcza GM. Problemy z hamulcami

General Motors wzywa do warsztatów 3,5 mln pick-upów i SUV-ów. Powodem jest problem z ...

Sion: Słońce w baku

Sono Motors, startup z Monachium, wykorzystuje gorące lato w Bawarii do testowania systemu ładowania ...