fot. AdobeStock

Wchodzą w życie ułatwienia dla kierowców. Od piątku nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończą się miejsca na kolejne pieczątki potwierdzające badanie techniczne. Natomiast od soboty nie będzie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy.

To ostatnie od 5 grudnia znajdziemy w aplikacji mObywatel. Wraz z prawem jazdy pojawi się także licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie będzie można sprawdzić stan swojego konta. W aplikacji jest już mPojazd: dane z dowodu rejestracyjnego (marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego), karty pojazdu i polisy OC. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla komunikat z przypomnieniem.

CZYTAJ TAKŻE: Niejasne przepisy dotyczące noszenia maseczek w samochodach

Aplikacji w smartfonie nie musimy jednak okazywać policji. Kontrolujący będą mogli sprawdzić dane z prawa jazdy jak i dowodu rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Kierowców na swoich urządzeniach. Ale papierowych dokumentów nie musimy mieć przy sobie jedynie na terenie Polski. Przy wyjazdach za granicę potrzebny jest zarówno „fizyczny” dowód rejestracyjny, papierowe ubezpieczenie OC jak i prawo jazdy. – Oprócz rozwiązań, które zaczynają obowiązywać 4 i 5 grudnia tego roku, czekają nas nowe funkcjonalności, takie jak m.in. likwidacja karty pojazdu, czy możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych – zapowiada Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

Fot. AdobeStock

CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy uderzają w branżę transportową

Nowelizacja przepisów wprowadza również możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu. Ten przepis także wszedł w życie w piątek. Podobnie jak wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji auta celem wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Wyeliminuje to konieczność składania oddzielnego wniosku o wyrejestrowanie samochodu, a jednocześnie usprawni gromadzenie danych o wyrejestrowanym pojeździe w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

CZYTAJ TAKŻE:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus podtopił polski rynek opon

Demolująca branżę motoryzacyjną pandemia koronawirusa uderza nie tylko w producentów i dealerów samochodów. Głębokie ...

BEZPIECZNA JAZDA: Postaraj się być dobrym kierowcą

Większość osób prowadzących pojazdy uważa się za mistrzów kierownicy. Tyle, że prawdziwi mistrzowie nie ...

Limuzyna jakiej Francja dawno nie miała. Ceny nowego DS9

Polski importer DS Automobiles, marki wyodrębnionej z Citroena wycenił swój nowy model. Cena prawie ...

Tesla z kolejnym rekordowym kwartałem

Wyniki producenta samochodów elektrycznych w I kwartale znacząco wzrosły rok do roku i pokonały ...

Nowymi drogami pojedziemy w grudniu jak przez plac budowy

Dla wypełnienia zakładanych planów inwestycyjnych drogowcy uruchomią część odcinków, które nie będą jeszcze spełniać ...

Volkswagen ID. Roomzz: W salonach już za dwa lata

Volkswagen zaprezentował na salonie samochodowym w Szanghaju studyjny model ID. Roomzz. To elektryczny SUV ...