Po trzech kwartałach tego roku ruch na autostradzie A4 zmniejszył się o ponad 19 proc. To przełożyło się na mniejsze przychody Grupy Stalexport Autostrady, której częścią jest spółka zarządzająca drogą.

Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) należąca do Grupy Stalexport Autostrady, jest zarządcą płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków. Zgodnie z informacjami ogłoszonymi w poniedziałek, osiągnięty zysk netto był na poziomie 88,1 mln zł, czyli o około 88,2 proc. większy niż po trzech kwartałach roku ubiegłego. Taka sytuacja związana jest ze spadkiem o 53,6 proc. kosztów ogólnego zarządu oraz niższych płatności na rzecz Skarbu Państwa (wpływy z autostrady w części są oddawane do budżetu państwa) – po trzech kwartałach roku z tego tytułu zapłacono 14,9 mln zł, wobec 88,8 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak płacimy za autostrady w Europie?

– Różnica w płatnościach na rzecz Skarbu Państwa jest wynikiem zarówno mniejszej podstawy wyliczenia tych płatności w okresie bieżącym, w konsekwencji wpływu koronawirusa na działalność Grupy, jak i zmiany momentu kalkulacji tych płatności z 31 marca oraz 30 września w latach ubiegłych na 30 czerwca oraz 31 grudnia w roku bieżącym – podała Grupa Stalexport Autostrada, wyjaśniając przyczyny wzrostu zysku mimo blisko 20-procentowego spadku przychodów.

Od stycznia do września br., w dużej mierze przez wprowadzane obostrzenia związane z pandemią COVID-19, natężenie ruchu, na autostradzie A4 relacji Kraków-Katowice, zmniejszyło się o 19,3 proc. Średnio było to 37,4 tys. pojazdów na dobę. Spadki odnotowane zostały zarówno w przypadku pojazdów osobowych (-21,1 proc.), jak też ciężarowych (-10,1 proc.). To z kolei przełożyło się na przychody z poboru opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady. Oszacowano je na 212,8 mln zł (-19,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku). Przychody całej Grupy Stalexport Autostrady wyniosły 215,8 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne odcinki autostrady A1 już gotowe

Podane wyniki nie uwzględniają podwyżki za przejazd płatną autostradą. Zmiana cennika nastąpiła dopiero z początkiem października. Teraz kierowcy pojazdów osobowych muszą zapłacić 12 zł na każdej bramce (wcześniej było 10 zł). Mniejsze opłaty uiszczają wyłącznie osoby korzystające z płatności automatycznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Galeria | Skoda Scala: Nowy rozdział

Najnowszy model Skody to kompaktowa Scala. Zbudowana na platformie MQB A0, na której powstaje ...

Volkswagen chce dostarczyć 30 tysięcy modeli ID.3 jednocześnie

Niemiecki producent z Wolfsburga obiecał, że w momencie rozpoczęcia dostaw modelu ID.3, odbiorcy w ...

Rzeczy, które znajdziesz tylko w Mercedesie GLE. Tego nie ma konkurencja

Dokładnie 22 lata temu zadebiutowała pierwsza generacja modelu ML. Był to przełom na rynku ...

Chińczycy pomogą Toyocie w budowie elektrycznych modeli

Toyota i chiński koncern BYD wspólnie uruchomią ośrodek badań i rozwoju nad bateriami do ...

Nowy standard salonów Suzuki: Elegancko, stylowo, zaskakująco

Nowe, udoskonalone standardy sprzedaży i obsługi są wprowadzane w przededniu wkroczenia marki Suzuki w ...

Jaguar Land Rover będzie musiał zapłacić 118 mln USD grzywny

Brytyjska marka samochodów, której właścicielem jest Indyjski koncern TATA Motors, spodziewa się grzywny za ...