W piątek 14 sierpnia kierowcy będą mogli pojechać nowym kawałkiem autostrady A2. W południe ma być włączony do ruchu odcinek pomiędzy węzłem Lubelska pod Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Prawie 15-kilometrowy odcinek z nawierzchnią betonową wybudowała Polaqua za ok. 830 mln zł.

Inwestycja miała być gotowa jeszcze przed wakacjami. Jednak wykonawca złożył wnioski o przedłużenie terminów uruchomienia trasy. Powodem okazały się braki ukraińskich pracowników, których przyjazdy wyhamowała epidemia koronawirusa. W rezultacie włączenie do ruchu 5,6-kilometrowego kawałka od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego przesunięto na koniec lipca, natomiast 9 kilometrów od węzła Lubelska do węzła Konik – na połowę sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

Autostrada A2 ma na tym przebiegu po dwie jezdnie z dwoma pasami. W Ostrowie-Kani zlokalizowano Miejsca Obsługi Podróżnych, natomiast w Halinowie obiekty Obwodu Utrzymania Autostrady. Piątkowe włączenie do ruchu nowego fragmentu A2 ma być okraszone dużą celebrą: Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów resortów: infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Kolejny fragment trasy – od Mińska Mazowieckiego do Siedlec – ma być budowany w trzech etapach. W marcu podpisana została umowa z firma Intercor na zaprojektowanie i budowę 12-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. W kwietniu Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad zawarła kontrakt na odcinek pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachód. Plany zakładają, że do Siedlec pojedziemy autostradą jesienią 2023 r.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Docelowo autostrada A2 będzie miała 651 km długości łącząc zachodnią i wschodnią granicę kraju, biegnąc przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. Według serwisu conadrogach.pl, trwają przygotowania do realizacji kolejnych odcinków A2 od obwodnicy Siedlec do granicy z Białorusią o łącznej długości 95,5 km. Budowa trasy planowana jest na lata 2022-2025

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jacek Pawlak, szef polskiego oddziału Toyoty z nagrodą CEO of the Year

Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland oraz Toyota Central Europe, został wyróżniony tytułem najlepszego ...

Mandat za jazdę bez tempomatu

Na nowo oddanych fragmentach jezdni autostrady A1 dotychczasowa szybka jazda już się definitywnie skończyła. ...

Prawie 20 tysięcy interwencji podczas Wielkanocy

Rząd podczas panującej pandemii prosił rodaków o rozsądek i przestrzeganie ograniczeń związanych z przemieszczaniem ...

BAH bez dealerów w Polsce

British Automotive Polska do niedawna był głównymi importerem samochodów marek Jaguar i Land Rover. ...

Szansa na zmiany. Norma Euro7 nie zabije silników spalinowych

AGVES – grupa doradcza Komisji Europejskiej, pod presją krytyki zmieniała swoje rekomendacje dotyczące kształtu ...

Luksusowe auta bardziej opłacalne w wynajmie niż w leasingu

Nowe przepisy, które weszły w styczniu br. sprawiły, że – jeśli ktoś rzadko korzysta ...