W piątek 14 sierpnia kierowcy będą mogli pojechać nowym kawałkiem autostrady A2. W południe ma być włączony do ruchu odcinek pomiędzy węzłem Lubelska pod Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Prawie 15-kilometrowy odcinek z nawierzchnią betonową wybudowała Polaqua za ok. 830 mln zł.

Inwestycja miała być gotowa jeszcze przed wakacjami. Jednak wykonawca złożył wnioski o przedłużenie terminów uruchomienia trasy. Powodem okazały się braki ukraińskich pracowników, których przyjazdy wyhamowała epidemia koronawirusa. W rezultacie włączenie do ruchu 5,6-kilometrowego kawałka od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego przesunięto na koniec lipca, natomiast 9 kilometrów od węzła Lubelska do węzła Konik – na połowę sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

Autostrada A2 ma na tym przebiegu po dwie jezdnie z dwoma pasami. W Ostrowie-Kani zlokalizowano Miejsca Obsługi Podróżnych, natomiast w Halinowie obiekty Obwodu Utrzymania Autostrady. Piątkowe włączenie do ruchu nowego fragmentu A2 ma być okraszone dużą celebrą: Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów resortów: infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Kolejny fragment trasy – od Mińska Mazowieckiego do Siedlec – ma być budowany w trzech etapach. W marcu podpisana została umowa z firma Intercor na zaprojektowanie i budowę 12-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. W kwietniu Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad zawarła kontrakt na odcinek pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachód. Plany zakładają, że do Siedlec pojedziemy autostradą jesienią 2023 r.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Docelowo autostrada A2 będzie miała 651 km długości łącząc zachodnią i wschodnią granicę kraju, biegnąc przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. Według serwisu conadrogach.pl, trwają przygotowania do realizacji kolejnych odcinków A2 od obwodnicy Siedlec do granicy z Białorusią o łącznej długości 95,5 km. Budowa trasy planowana jest na lata 2022-2025

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa fabryka oświetlenia w Polsce. Pracownicy poszukiwani

Amerykańska firma Varroc poszukuje w Polsce pracowników do nowej fabryki oświetlenia. W inwestycji wartej ...

Rosja inwestuje w elektromobilność

Kreml do 2030 roku ma zainwestować 777 mld rubli (10,5 mld USD) w rozwój ...

50. urodziny Michaela Schumachera. Niepokonany do dzisiaj

3 stycznia Michael Schumacher skończył 50 lat. Nikt nie wie, jaki jest stan zdrowia ...

Jakie kolory nadwozia wybierają Europejczycy

Trzy czwarte nowych samochodów w Europie są białe, szare lub czarne. W samych tylko ...

Auto Nostalgia w tym roku na Żeraniu

12 września rozpocznie się X jubileuszowa edycja targów Auto Nostalgia. “Warszawa wraca na Żerań” ...

Katar sienny, alergie i wirusy w Fordzie niestraszne

Ford chce pomóc osobom cierpiącym na katar sienny i inne alergie, a nawet ograniczyć ...