Niektóre miasta w Polsce w trosce o swoich mieszkańców zawiesiły opłaty w płatnych strefach parkowania. Wśród nich było też Opole, które dokonało tego 17 marca br. Wraz z kolejnym etapem odmrażania gospodarki, włodarze miast przywracają opłaty za parkowanie.

W dobie pandemii koronawirusa w niektórych miastach w Polsce zawieszono konieczność uiszczania opłat za parkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania. Wśród nich można wymienić Kraków, Gdynię czy Opole. To właśnie m.in. w tych miastach od 16/17 marca kierowcy nie musieli płacić za parkowanie. Jednak nie każde miasto przyjęło taką retorykę. Dla przykładu Warszawa nie zniosła opłat. Prezydent miasta zdecydował jednak, że zwolnieni z tego obowiązku zostaną pracownicy szpitali i pogotowia, placówek leczniczych, domów opieki społecznej, oraz NFZ i Sanepidu. Z kolei w Gdańsku zdecydowano się na wyłączenie strefy wokół UCK (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne). Takie działania podpierane były faktem, aby nie zachęcać mieszkańców do podróżowania.

Powrót opłat
Niezależnie jednak od przyjętego rozwiązania, wszystko zaczyna wracać do normy. Od poniedziałku 4 maja 2020 roku funkcjonowanie stref płatnego parkowania zostaje przywrócone – tak ogłoszono m.in. dla Krakowa, Opola i Gdyni. Dodatkowo odblokowana zostanie płatność Internetowa, a abonamenty parkingowe zostaną przedłużone o okres zamilknięcia strefy. – Przygotowujemy się do wykonania kolejnych kroków, przybliżających nas do normalności. W chwili wyłączenia strefy zapowiedzieliśmy, że będziemy uważnie obserwować rozwój wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii i zachowaniem gdynian. Od tamtego dnia minął ponad miesiąc, a mieszkańcy coraz liczniej wracają do codziennych obowiązków, na co wpływ miało między innymi wprowadzenie obowiązku zakrywania twarzy. W związku z tym czas zwiększyć rotację na miejscach postojowych – co jest głównym założeniem Strefy Płatnego Parkowania – i wrócić do pobierania opłat – mówił dla portalu trójmiasto.pl Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdzamy jakie opłaty i podatki są w litrze paliwa?

CZYTAJ TAKŻE: Blokada na szybie. Tak się karze za złe parkowanie w USA

W Opolu Strefami Płatnego Parkowania zarządza Zakład Komunalny. Jego wiceprezes Sebastian Paroń również zauważa powrót mieszkańców miasta do codziennych obowiązków oraz ruch pojazdów w centrum. Dlatego aby zwiększyć rotację aut parkujących w w Strefie Płatnego Parkowania, od poniedziałku (4 maja) ponownie będzie trzeba płacić za pozostawiony pojazd. Włodarze zapewniają, że parkomaty mają być regularnie i bardzo dokładnie dezynfekowane. Mimo to dla jak największego zminimalizowania ryzyka warto, aby każdy korzystających wyposażył się w rękawiczki ochronne i z nich korzystał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rajd Barbórka: Zabawa jest najważniejsza

Zespół, który tworzy Kamil Sokołowski z Pawłem Stopińskim jest czymś nietypowym w dzisiejszym skomercjalizowanym ...

Volkswagen zapowiada nowego Tiguana. Pojawi się już latem

Tiguan to najpopularniejszy na świecie model Volkswagena. Teraz Niemcy szykują się do modernizacji, a ...

Salon samochodowy w Genewie dopiero w 2022 roku

W tym roku nie odbyły się praktycznie ani jedne targi motoryzacyjne. Przyszłość niektórych nie ...

Skoda podsumowała rok 2019. Spadek sprzedaży tylko na jednym rynku

W 2019 roku Skoda dostarczyła 1,24 miliona pojazdów klientom na całym świecie. Już szósty ...

Nissan Leaf: Technika i właściwości jezdne. Numer dwa w domu

To druga część naszego testu miesiąca z Nissanem Leaf. Tym razem bliżej przyglądamy się ...

Porsche może zrezygnować z silników Diesla

Porsche podejmie do końca dekady decyzję, czy jego najnowsza generacja silników wysokoprężnych będzie zarazem ...