Naukowcy i eksperci są w miarę jednomyślni: kierowcy drogich aut jeżdżą najbardziej agresywnie.

Najnowsze badania dowodzą, że kierowcy drogich aut rzadziej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. Badacze z uniwersytetu w Newadzie doszli do tego wniosku po tym, jak przetestowali zachowanie kierowców z pomocą ponad stu ochotników. Badanie miało też wykazać czy kierowcy przepuszczają równie chętnie kobiety i mężczyzn. Testy podzielono również na kolor skóry. Okazuje się, że kierowcy najczęściej przepuszczali na pasach białe, żeńskie osoby.

Naukowcy odkryli, że najmniej uwagi na pieszych chcących przejść przez pasy zwracali kierowcy drogich samochodów. Jak twierdzą specjaliści z uniwersytetu w Newadzie: „brak zaangażowania i mniejsza zdolność interpretacji myśli i uczuć innych osób maleje wraz z poczuciem uprawnień i narcyzmu. To prowadzi do braku empatii dla pieszych”. Odkrycie korelacji wartości samochód z niewłaściwym zachowaniem na drodze nie jest niczym nowym. Amerykańskie badania poparte zostały przez te zrobione w Finlandii, które opublikowano w zeszłym miesiącu. Stwierdzono w nich, że mężczyźni posiadający drogie, krzykliwe samochody są bardziej skłonni do „kłótni, upartości, nieprzyjemności i braku współczucia”. W ankiecie przeprowadzonej na uniwersytecie w Helsinkach wzięło udział 1892 kierowców. Podzieleni zostali na pięć grup w zależności od ich osobowości – neurotycznej, ekstrawertycznej, otwartej na doświadczenia, ugodowej i sumiennej.

„Zauważyłem, że ci, którzy nie ustępują pieszym, ogólnie jeżdżą lekkomyślnie i zbyt szybko, to często ci, którzy jeżdżą szybkimi niemieckimi samochodami” – powiedział Jan-Erik Lönnqvist z Uniwersytetu Helsińskiego w komunikacie prasowym. Badacze w Helsinkach doszli do wniosku, że takie zachowania przejawiają niemal wyłącznie mężczyźni, którzy są kłótliwi, uparci i nieprzyjemni. „Te cechy osobowości wyjaśniają chęć posiadania produktów o wysokim statusie, a te same cechy wyjaśniają również, dlaczego tacy ludzie łamią przepisy ruchu drogowego częściej niż inni” – dodał Lönnqvist.

CZYTAJ TAKŻE: Będą zmiany w przepisach. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem

Oczywiści nie wszyscy właściciele drogich aut są tacy. Badanie wykazało również skrajnie różny typ człowieka chętnie kupuje drogie modele aut. „Ludzie z tym typem osobowości są z reguły szanowani, ambitni, rzetelni i dobrze zorganizowani” – oświadczył. „Dbają o siebie i swoje zdrowie i często dobrze sobie radzą w pracy”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeep Easter Safari: Cztery niesamowite koncepcyjne modele Jeppa

Na corocznym wydarzeniu Jeep Easter Safari zaprezentowano niecodzienny koncepcyjny samochód elektryczny oparty na Wranglerze. ...

Nowy Land Rover Discovery Sport: Znikająca maska, hybryda, trzy cylindry

Land Rover Discovery doczekał się modernizacji. Będzie miał maskę, która "znika" po naciśnięciu przycisku ...

Budowa dróg przestaje się opłacać

Rośnie liczba budów bez wykonawcy. GDDKiA zerwała właśnie umowę z Impresą Pizzarotti na budowę ...

Złodzieje polują na drogie auta

Najwięcej aut skradziono w Warszawie i okolicach. Zaraz potem – w województwach: dolnośląskim, śląskim ...

Porsche i Embraer stworzyli wspólny projekt

Takiej współpracy w przemyśle lotniczym i motoryzacji jeszcze nie było. Niemiecki producent kultowych aut ...

Volkswagen w sojuszu z Fordem

We wtorek, 15 stycznia Volkswagen porozumiał się z Fordem. Koncerny połączą siły w produkcji ...