Z początkiem stycznia przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem może być tańszy nawet o 30 proc.

Zarządzająca autostradą A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) zdecydowała się obniżyć stawki dla kierowców wykorzystujących płatności elektroniczne. Preferencyjne stawki będą obowiązywać przynajmniej do końca marca 2020 r. dla użytkowników systemów A4Go, Autopay i Telepass. Kierowcy zaoszczędzą, w zależności od kategorii pojazdu, od 3 do 5 zł na każdej bramce. Jak podaje SAM, dla samochodów osobowych oznacza to 30-procentową obniżkę. Przykładowo stawka za przejazd samochodem osobowym (kategoria 1) pobierana na jednym Punkcie Poboru Opłat maleje z 10 zł do 7 zł, natomiast w przypadku samochodów ciężarowych o trzech osiach (kategoria 3) z 20 na 17 zł. najmniej zyskają kierujący najcięższymi samochodami (kategoria 5), w przypadku których stawka zmniejsza się z 35 do 30 zł.

Obniżki mają skłonić kierowców do korzystania a automatycznych płatności, które znacznie przyspieszają przejazd przez bramki. Videotolling realizowany w oparciu o kamery rozpoznające numery rejestracyjne został uruchomiony na A4 w czasie wakacji. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Ten sam system jeszcze w 2018 r. ruszył (najpierw próbnie, w tym roku już w pełnej funkcjonalności) na koncesyjnym odcinku autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Testy wykazały, że przepustowość bramek z videotollingiem jest 3-krotnie większa od tradycyjnych.

Systemy usprawniające ruch są coraz bardziej potrzebne ze względu na wzrost liczby samochodów. W I kwartale 2019 r. koncesyjnym odcinkiem A4 przejeżdżało średnio na dobę 42 tys. pojazdów. Jak informował „Rzeczpospolitą” w końcu października Rafał Czechowski, rzecznik SAM, videotoling był w tym czasie wykorzystywany w 3,5 proc. wszystkich przejazdów. Na początku grudnia Stalexport zaproponował rozbudowę koncesyjnego odcinka, na którym średnie natężenie ruchu może wkrótce wzrosnąć do 50 tys. pojazdów na dobę. – Jesteśmy gotowi, by wybudować trzeci pas na autostradzie A4 Katowice – Kraków – zadeklarował prezes spółki Emil Wąsacz. W zamian spółka, która jest koncesjonariuszem trasy od 1997 r. miałaby mieć przedłużoną koncesję proporcjonalnie do poniesionych nakładów na rozbudowę, by inwestycja przyniosła zwrot kosztów. Koncesja kończy się w 2027 r.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada Moskwa-St. Petersburg gotowa po… 50 latach

Według przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), koncesja nie zostanie jednak przedłużona. Państwo chce samo zarabiać na opłatach za przejazd. W 2018 roku przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady osiągnęły poziom 336,5 mln zł i były o ok. 9,5 proc. wyższe niż w roku 2017 dzięki rosnącemu natężeniu ruchu. Po wygaśnięciu koncesji GDDKiA zamierza także rozbudować alternatywną do autostrady drogę nr 94, łączącą Katowice z Krakowem poprzez Olkusz. Obecnie jej rozbudowa jest niemożliwa z uwagi na tajne zapisy w umowie koncesyjnej, gwarantującej Stalexportowi brak konkurencyjnych dróg, mogących przejmować ruch z płatnego odcinka autostrady.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

15 tys.Tesli do warsztatów. Problemy ze wspomaganiem

Tesla przywołuje 15 000 egzemplarzy Modelu X do warsztatów. Elektryki mogą mieć problem ze ...

Coraz mniej kradzieży rowerów

Jazda na rowerze stała się bardzo popularna w czasach pandemii. Nie tylko w Polsce, ...

W Australii będą dozwolone tablice z emotikonami

Nie, to nie jest żart. W australijskim stanie Queensland samochody będą mogły od marca ...

Wyciekły zdjęcia zmodernizowanej BMW serii 7

BMW zaplanowało wprowadzenie na rynek w 2019 roku zmodernizowanej limuzyny serii 7. Przedpremierowo do ...

Powstanie północna obwodnica Krakowa

Za pięć lat (w 2025 roku) kierowcy będą mogli skorzystać z pełnej pętli obwodnicy ...

Skoda liderem, ale najszybciej pojechał Mercedes

To będzie dobry rok dla polskiego rynku samochodów osobowych - na koniec grudnia łączna ...