Tesla chce zainwestować do czterech miliardów euro w nowy zakład w niemieckiej Brandenburgii. Firma Elona Muska może też liczyć na wysokie dotacje unijne.

Tesla, amerykański producent samochodów elektrycznych chce zainwestować do czterech miliardów euro w planowaną „Gigafactory”, która ma powstać w Grünheide pod Berlinem. W nowej fabryce zatrudnienie ma znaleźć ponad 3000 osób, a po zakończeniu inwestycji ma powstać nawet do 8000 miejsc pracy. Rozpoczęcie budowy w pobliżu autostrady A10 zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku.

W miejscu gdzie powstanie zakład trzeba jeszcze wyciąć las. Tesla chce za to posadzić trzykrotnie więcej drzew we wskazanym miejscu przez władze Brandenburgii. Według niemieckiego „Bild am Sonntag” producent może liczyć na dotacje unijne w wysokości około 300 milionów euro. Oczekuje się, że fabryka ruszy pod koniec 2021 roku. Początkowo ma być tam budowany przyszły kompaktowy sportowy SUV-a – Model Y – ale również baterie do innych model Tesli. Elon Musk, ogłosił także założenie centrum inżynierii i projektowania w Berlinie.

Miejsce, w którym ma powstać Gigafactory Tesli.

Volkswagen inwestujący ogromne środki w elektromobilność patrzy spokojnie na budowę nowej fabryki i wprowadzenie Tesli na teren Niemiec. Herbert Diess, dyrektor generalny Volkswagena, uważa, że budowa fabryki Tesli w Brandenburgii jest dobrym pomysłem. Tesla może napędzić konkurencję w Niemczech w zakresie e-mobilności. Według Diessa Tesla jest dla Volkswagena „punktem odniesienia” i „wzorem do naśladowania”.

Herbert Diess, szef Volkswagena.

„Uważam, że Elon Musk szuka wymiany z silnym niemieckim przemysłem motoryzacyjnym” – powiedział Diess o przyczynach decyzji o lokalizacji. Projekty współpracy między Volkswagenem a amerykańskim producentem pojazdów elektrycznych jednak nie są planowane. Volkswagen ogłosił inwestycje w wysokości prawie 60 miliardów euro w dziedzinie elektromobilności, napędów hybrydowych i cyfryzacji w latach 2020-2024. Jednym z celów jest przestawienie produkcji na pojazdy wyłącznie elektryczne.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla Model 3 po raz pierwszy w abonamencie w Polsce

Volkswagen ID.3 to początek planu rozwoju elektromobilności przez grupę VW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault Megane GT line 1.3 Tce: Hot hatch czasów współczesnych

„Gdy nie ma się tego co się lubi, to trzeba lubić to co się ...

Kto będzie nowym szefem Renault? Lista trzech kandydatów

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Renaulta Clotilde Delbos, zgłosiła się do objęcia tego stanowiska na ...

Lexus LC 500 Superturismo: Lubię Cię po pięćsetkroć

Jest… wyjątkowy. Zaprojektowany tylko i wyłącznie jako coupé, bez specjalnego liczenia się z kosztami ...

Klocki hamulcowe – jakie kupić, kiedy wymienić?

Układ hamulcowy bez wątpienia należy do najważniejszych podzespołów w całym samochodzie. Przede wszystkim wpływa ...

Nieoczywiste połączenie – motoryzacja i sztuka

Marki samochodowe coraz mocniej angażują się w projekty związane ze sztuką. Dzięki takim nieoczywistym ...

Nauka jazdy: aplikacja zastąpi egzaminatora

Sztuczna inteligencja wywraca świat do góry nogami. Nawet egzaminatorzy na prawo jazdy mogą stać ...