Ze 140 policyjnych BMW serii 330i xDrive połowa z nich brała udział w kolizjach i wypadkach. To efekt jazdy polskiej policji nieoznakowanymi radiowozami.

Jak podał portal tvn24.pl w ubiegłym roku nieoznakowane radiowozy miały aż 49 kolizji i wypadków. W tym roku, do maja już 26. Komenda Główna Policji nie chce podawać szczegółowych informacji w tym temacie. Według ich danych ”na 49 ubiegłorocznych zdarzeń drogowych policjanci nie byli winni aż w 31 przypadkach. W tym roku wina leżała po stronie policjantów tylko w pięciu zdarzeniach na 26 wszystkich.” Mimo to dane nie świadczą najlepiej o umiejętnościach kierowców nieoznakowanych radiowozów. Z tego co udało nam się ustalić za kierownicą BMW siadają często młodzi i mało doświadczeni kierowcy.

Policyjne BMW 330i xDrive.

BMW 330i xDrive wyposażone jest w dwulitrowy silnik o mocy 252 KM. Wszystkie radiowozy mają napęd na cztery koła, przyspieszają do setki w 6,2 sekundy i rozpędzają się do 250 km/h. Radiowozy służą przede wszystkim jako auta nieoznakowane radiowozy pościgowe, które dokumentują wykroczenia kierowców. Jednak zakup i strategia wprowadzenia nieoznakowanych aut nie poprawił w żadnym stopniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Statystki wypadków nie poprawiły się.

ZOBACZ TAKŻE: Jak europejscy kierowcy zachowują się na drodze. Najgorzej jest w Grecji

W policji brakuje kursów i szkoleń jazdy. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że w 2015 roku tylko 153 policjantów przeszło szkolenia doskonalące technikę jazdy, a w 2016 raptem 240. Policjanci rozbiją średnio co trzeci pojazd, a do szkód dochodzi niemal co godzinę. Niestety połowa szkód powstała z winy funkcjonariuszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Jeep Compass jest lokomotywą sprzedaży marki

Kto ma SUV-y, ten ma miód

Jeep, Volkswagen, Volvo, DS, Jaguar, Porsche oraz Seat to czerwcowi liderzy wzrostu na unijnym ...

Tesla tnie koszty i zmniejsza zatrudnienie. Akcje w dół

Tesla po raz kolejny tnie koszty i zmniejsza zatrudnienie. To już druga fala zwolnień. ...

Punkt poboru opłat w Balicach na autostradzie A4

Drożej na A4 Kraków-Katowice

Od 1 marca rosną opłaty za autostradę A4 Katowice-Kraków. Bez zmian pozostaje jedynie cena ...

Coraz bliżej zmian w leasingu i opodatkowaniu aut firmowych

We wtorek w nocy Sejm uchwalił ustawę, która zmienia zasady rozliczania leasingu i użytkowania ...

Tesla tnie koszty i zamyka firmowe salony

Tesla walczy z kosztami. Amerykański producent samochodów elektrycznych przechodzi całkowicie na sprzedaż internetową. Elon ...

Autostrada A4 na odcinku Wrocław-Legnica

Ruszają prace nad modernizacją autostrady A4

Przybliża się realizacja kluczowej inwestycji drogowej na Dolnym Śląsku – przebudowy zachodniego odcinka autostrady ...