Francuska Fundacja Vinci Autoroutes zapytała ponad 12 000 kierowców o ich zachowanie na drodze. Niestety wyniki nie do końca są miarodajne.

Fundacja Vinci Autoroutes należy do francuskiego operatora autostrad o tej samej nazwie. Przedstawiła właśnie wyniki corocznego badania przeprowadzonego na zlecenie fundacji przez instytut badań rynku Ipso. Ankieta została przeprowadzona wśród ponad 12 000 osób w całej Europie – pytano ich o własne zachowania podczas prowadzenia pojazdu i wrażenia z zachowań innych użytkowników dróg. Wyniki są zaskakujące, a Europejczycy bardzo mocno różnią się od siebie.

Na przykład ryzyko pobicia lub bycia wyciągniętym z samochodu przez innego kierowcę jest najwyższe w Polsce – aż 36 procent kierowców badanych w Polsce przyznaje się do takiego czynu (na drugim miejscu są Włochy, na trzecim Grecja). Za kierownicą najbardziej przeklinają w Grecji (71 procent), podczas gdy Hiszpanie wyrażają swoją frustrację w ruchu poprzez przenikliwe trąbienie (66 procent).

Za to swój własny styl jazdy wszyscy kierowcy głównie oceniają pozytywnie. Na przykład ci z Niemiec uważają się za najbardziej uważnych, podczas gdy Brytyjczycy klasyfikują się jako najbardziej uprzejmi w całej Europie. Przekraczanie prędkości to domena Francji, o dziwo Szwecji i, co nie jest zaskakujące, Polski. We wszystkich trzech krajach przyznało się do tego aż 92 procent respondentów. Co ciekawe, we Francji policja stosuje zasadę „zero tolerancji” wobec łamiących ograniczenia, a Szwecja jest najeżona fotoradarami…

61 procent Francuzów przyznaje się do nieużywania kierunkowskazów, 76 procent Niemców celowo jeździ na trzypasmowych autostradach po środkowym pasie, nawet jeśli prawy jest wolny, a 12 procent polskich kierowców przyznaje się do czytania podczas jazdy. 48 procent Greków siada za kierownicą gdy są zmęczeni i niewyspani, a 24 procent z nich prowadziło po pijanemu samochód (13 procent Greków przyznało się do jazdy po mocnym upojeniu alkoholowym). Do tego cztery procent jeździło pod wpływem narkotyków.

Tylko dwa procent Polaków uznało siebie za złych kierowców, o wiele bardzie samokrytyczni są Anglicy (9 procent). Agresywnego zachowania innych użytkowników dróg najbardziej obawiają się Hiszpanie, a kierowcy najbardziej krzyczą na siebie w… Grecji. Wyprzedzanie prawym pasem autostrady to domena Holendrów, a w niebezpiecznym i bliskim podjeżdżaniu do poprzedzającego auta specjalizują się Grecy. Oni również zostali najgorzej ocenieni pod względem niebezpiecznych zachowań na drodze. Niestety w tej kategorii Polacy zajęli drugie miejsce. Numerem trzy są Włosi.

ZOBACZ TAKŻE: Polscy kierowcy jeżdżą za szybko. Pobili kolejny niechlubny rekord

Z innych przewinień Polaków warto wymienić najczęstsze w Europie rozmawianie przez telefon bez użycia systemu głośnomówiącego, pisanie sms-ów czy ustawianie nawigacji podczas jazdy. Do czego Polacy w ogóle się nie przyznają? Do jazdy po alkoholu. Jeśli by wierzyć francuskiej ankiecie, jesteśmy wraz z Słowacją najbardziej trzeźwymi kierowcami w Europie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Lexus IS niestety nie trafi do Europy

Lexus wprowadza na rynek nową generację modelu IS. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że limuzyna ...

Policyjna Tesla, której zabrakło prądu

Czy samochody elektryczne nadają się na radiowozy policyjne? Poniższy przykład pokazuje, że w przyszłości ...

Chińczycy atakują Europę nową elektryczną marką

Chiński producent samochodów MG rozpoczął sprzedaż swoich aut w Niemczech. Firma o nazwie MG ...

Inwestorzy nie chcą powrotu Zetsche

W 2021 roku Dieter Zetsche, były szef Daimlera, chce wrócić do firmy i wejść ...

Brakuje ponad 200 mln zł na dokończenie autostrady A1 pod Częstochową

Takiego czarnego scenariusza można było się spodziewać. Blisko dwa razy więcej od planowanego kosztorysu ...

Urodzinowy dwupak Astona Martina Zagato

Wyjątkowy prezent na setne urodziny Zagato: dwa modele Astona Martina, które kupić można wyłącznie ...