Carlos Ghosn / fot. AFP

Sąd w Tokio nie przedłużył aresztu dla byłego szefa Nissana i nadal prezesa francuskiego Renaulta Carlosa Ghosna. W tej sytuacji może on już w piątek, 21 grudnia, zostać zwolniony z aresztu.

Jest to ogromnym zaskoczeniem. Ghosn wyjdzie na wolność – donoszą agencje prasowe z Tokio – jeśli nie zostanie uwzględniony wniosek prokuratury, która złożyła apelację odwołując się od decyzji sądu. Razem z nim ma zostać zwolniony także Greg Kelly, były dyrektor Nissana, również aresztowany 19 listopada. Carlos Ghosn został oskarżony, po doniesieniach swoich współpracowników, o zaniżanie swoich dochodów w ciągu 5 lat, a Kelly o ułatwianiu mu popełnienia przestępstwa. Prawnicy obu aresztowanych biznesmenów mówią także o możliwości ich wyjścia na wolność po wcześniejszym wpłaceniu kaucji. Gdyby jednak w procesie okazało się, że Ghosn jest winny, grozi mu nawet 10-letnia kara więzienia.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

W Japonii nadal trwa nagonka na Ghosna, który jeszcze do niedawna był uznawany za guru światowej motoryzacji. Media rozpisują się o jego rezydencjach finansowanych przez Nissana i korzystaniu z nich przez jego rodzinę. Znacznie bardziej oszczędna w cytowaniu zarzutów jest prasa francuska i nie brak tam jest teorii, że cała afera została sprokurowana przez podwładnego Ghosna, prezesa Nissana Hiroto Saikawę. Pojawiły się pogłoski, że Carlos Ghosn zamierzał go zwolnić bądź najdalej w kwietniu wysłać na emeryturę. Saikawa jest także autorem pomysłu „odzyskania” niezależności przez Nissana, podczas gdy Carlos Ghosn dążył do pełnej integracji Renaulta, Nissana i Mitsubishi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wideo | Skoda Scala: Kompletnie nowy model

Scala to zupełnie nowy model w gamie Skody. Auto, które będzie się mierzyć z ...

Neuron EV Torq: Elektryczna ciężarówka amerykańskiego start-upu

Elektryczne ciężarówki mogą zmniejszyć emisje w transporcie drogowego. Kalifornijski start-up Neuron EV zaprezentował swój ...

Volkswagen e-Up! to jeden z nilelicznych elektryków, które mieszczą się w zaproponowanym przez resort energii limicie

Rząd pomoże w zakupie e-auta. Symbolicznie

Zaledwie trzy modele aut elektrycznych spełniają kryterium ceny, która ma pozwolić na ubieganie się ...

Produkcja samochodów w Niemczech spada

Niemieckie koncerny rozbudowują swoje fabryki w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Dlatego w samych Niemczech ...

Nowe zasady testów zderzeniowych w NCAP

Euro NCAP jest jednym z głównych ośrodków testujących i oceniających bezpieczeństwo samochodów.  Teraz wprowadzone ...

Polska premiera elektrycznego motocykla Harley-Davidson LiveWire

Harley-Davidson zaprezentował w Warszawie swój pierwszy, w pełni elektryczny motocykl LiveWire. Elektryk dostępny będzie ...