Carlos Ghosn / fot. AFP

Sąd w Tokio nie przedłużył aresztu dla byłego szefa Nissana i nadal prezesa francuskiego Renaulta Carlosa Ghosna. W tej sytuacji może on już w piątek, 21 grudnia, zostać zwolniony z aresztu.

Jest to ogromnym zaskoczeniem. Ghosn wyjdzie na wolność – donoszą agencje prasowe z Tokio – jeśli nie zostanie uwzględniony wniosek prokuratury, która złożyła apelację odwołując się od decyzji sądu. Razem z nim ma zostać zwolniony także Greg Kelly, były dyrektor Nissana, również aresztowany 19 listopada. Carlos Ghosn został oskarżony, po doniesieniach swoich współpracowników, o zaniżanie swoich dochodów w ciągu 5 lat, a Kelly o ułatwianiu mu popełnienia przestępstwa. Prawnicy obu aresztowanych biznesmenów mówią także o możliwości ich wyjścia na wolność po wcześniejszym wpłaceniu kaucji. Gdyby jednak w procesie okazało się, że Ghosn jest winny, grozi mu nawet 10-letnia kara więzienia.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

W Japonii nadal trwa nagonka na Ghosna, który jeszcze do niedawna był uznawany za guru światowej motoryzacji. Media rozpisują się o jego rezydencjach finansowanych przez Nissana i korzystaniu z nich przez jego rodzinę. Znacznie bardziej oszczędna w cytowaniu zarzutów jest prasa francuska i nie brak tam jest teorii, że cała afera została sprokurowana przez podwładnego Ghosna, prezesa Nissana Hiroto Saikawę. Pojawiły się pogłoski, że Carlos Ghosn zamierzał go zwolnić bądź najdalej w kwietniu wysłać na emeryturę. Saikawa jest także autorem pomysłu „odzyskania” niezależności przez Nissana, podczas gdy Carlos Ghosn dążył do pełnej integracji Renaulta, Nissana i Mitsubishi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa struktura Nissana. Konsekwencje z afery z Ghosnem.

Nissan wyciąga wnioski. Doroczne walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło nową strukturę zarządczą, która ma zwiększyć ...

Rynek magnezu pod kontrolą Chin

Chiny mają globalny udział w produkcji magnezu przekraczający 80 procent . Niemal wszyscy producenci ...

Suzuki SX4 S-Cross 1.0 BoosterJet: Oszczędny z napędem na 4 koła

Pojawił się w Europie w 2013 roku. Trzy lata później przeszedł głęboki lifting. Mimo ...

Pietro Gorlier szefem FCA na Europę

Włosi odetchną  z ulgą. Szefem Fiat Chrysler Automobiles w Europie został ich rodak, Pietro ...

Kia Niro EV: Nowy elektryczny SUV

Na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu Kia przedstawi swojego nowego, w pełni elektrycznego SUV-a ...

Jaguar Land Rover otworzy w Polsce własne przedstawicielstwo

Jaguar Land Rover wypowiedział umowę importerowi - grupie British Automotive Holding. Brytyjczycy zamierzają utworzyć ...