Carlos Ghosn / fot. AFP

Sąd w Tokio nie przedłużył aresztu dla byłego szefa Nissana i nadal prezesa francuskiego Renaulta Carlosa Ghosna. W tej sytuacji może on już w piątek, 21 grudnia, zostać zwolniony z aresztu.

Jest to ogromnym zaskoczeniem. Ghosn wyjdzie na wolność – donoszą agencje prasowe z Tokio – jeśli nie zostanie uwzględniony wniosek prokuratury, która złożyła apelację odwołując się od decyzji sądu. Razem z nim ma zostać zwolniony także Greg Kelly, były dyrektor Nissana, również aresztowany 19 listopada. Carlos Ghosn został oskarżony, po doniesieniach swoich współpracowników, o zaniżanie swoich dochodów w ciągu 5 lat, a Kelly o ułatwianiu mu popełnienia przestępstwa. Prawnicy obu aresztowanych biznesmenów mówią także o możliwości ich wyjścia na wolność po wcześniejszym wpłaceniu kaucji. Gdyby jednak w procesie okazało się, że Ghosn jest winny, grozi mu nawet 10-letnia kara więzienia.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

W Japonii nadal trwa nagonka na Ghosna, który jeszcze do niedawna był uznawany za guru światowej motoryzacji. Media rozpisują się o jego rezydencjach finansowanych przez Nissana i korzystaniu z nich przez jego rodzinę. Znacznie bardziej oszczędna w cytowaniu zarzutów jest prasa francuska i nie brak tam jest teorii, że cała afera została sprokurowana przez podwładnego Ghosna, prezesa Nissana Hiroto Saikawę. Pojawiły się pogłoski, że Carlos Ghosn zamierzał go zwolnić bądź najdalej w kwietniu wysłać na emeryturę. Saikawa jest także autorem pomysłu „odzyskania” niezależności przez Nissana, podczas gdy Carlos Ghosn dążył do pełnej integracji Renaulta, Nissana i Mitsubishi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault-Nissan-Mitsubishi: Sojuszu poukładany na nowo

Nie ma mowy o pełnej integracji korporacyjnej, do której dążył Carlos Ghosn usunięty ze ...

Daimler wycofuje markę Smart z USA i Kanady

Najpierw Daimler w 2017 r. zakończył w USA sprzedaż Smarta z napędem benzynowym. Teraz ...

Pakiet mobilności (na razie) zatrzymany

W Parlamencie Europejskim zablokowano przepisy ograniczające konkurencję w transporcie międzynarodowym. Batalia polskich przewoźników jednak ...

Koniec elektrycznego raju

Elektromobilni muszą sięgnąć do kieszeni – nadchodzi czas opłat za prąd do e-samochodów. Greenway, ...

Rosjanie chcą autonomicznych pojazdów

Ponad 60 proc. obywateli Rosji jest gotowych przesiąść się do samochodów autonomicznych. Główny powód ...

Przeprowadzka salonu Suzuki do Warszawy

Motocykliści mają zimową przerwę. To dobry czas na przeprowadzkę. Motors Warszawa to nowy, motocyklowy ...