Czy skandal wokół manipulowanych testów emisji spalin osiągnie nowy wymiar? Według raportu w „Bild am Sonntag” nielegalne urządzenia odcinające były również stosowane w modelach Audi, Porsche i VW z silnikami benzynowymi.

Według zeznań pochodzących z akt dochodzenia prokuratury w Monachium grupa inżynierów z koncernu Volkswagena odpowiedzialna za skrzynie biegów przyznała, że podczas spotkania kryzysowego w listopadzie 2015 roku potwierdzono, że automatyczne skrzynie biegów otrzymają specjalne oprogramowanie, które będzie aktywne tylko podczas testu spalin. Oprogramowania skrzyni miały przede wszystkim wykazywać niższy poziom emisji dwutlenku węgla i zużycia paliwa.

Według doniesień „Bild am Sontag” automatyczne skrzynie biegów Volkswagenów miały być wyposażone w specjalne oprogramowanie obniżające podczas testu emisję spalin.

Z ustaleń niemieckiej gazety wynika, że również kierowcy testowi byli wprowadzeni w temat nielegalnego oprogramowania. Na wewnętrznej prezentacji Volkswagena, 12.02.2016 roku przedstawiono jak kierowcy mają uruchamiać program podczas kontroli spalin. Instrukcja dla VW T5 brzmiała następująco: przekręcić stacyjkę, nacisnąć przycisk świateł awaryjnych, pięć razy wcisnąć do oporu pedał gazu. Tak powinna uruchomić się funkcja komfortowa, dzięki której biegi automatycznej skrzyni zmieniają się wcześniej. Dzięki niższym obrotom uzyskiwano niższą emisję Co2.

ZOBACZ TAKŻE: Apple dogadał się z Volkswagenem. Zbudują autonomiczne auto

Rzecznik głównej centrali Volkswagena w Wolfsburgu nie komentuje nowych doniesień zasłaniając się trwającym śledztwem. Jedyny jego komentarz to stwierdzenie, że firma w ostatnich miesiącach wielokrotnie prowadziła rozmowy z Urzędem Transportu Samochodowego, które dotyczyły oprogramowania skrzyni biegów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kosztowne OC dla firm

Ceny flotowych polis OC przestały rosnąć, ale na obniżki raczej nie można liczyć. Małe ...

Gruzińska jazda

Podróż samochodem po Gruzji to zawsze przygoda. Szczęśliwe raczej z gatunku ciekawych, zaskakujących i ...

Amerykanie boją się aut bez kierowców

Wydawałoby się, że innowacyjne technologie, które pozwolą poruszać się samochodami bez kierowców, mogą budzić ...

909 km autostrad za darmo

Korki na autostradowych bramkach nie znikną przez najbliższych kilka lat. To zła wiadomość. Dobra ...

TVP kupuje myjnię za niespełna milion złotych

Telewizja publiczna złożyła zamówienie na dostarczenie automatycznej myjni samochodowej, która ma kosztować nie więcej ...

Projekt chodzącego pojazdu Hyundai Elevate to jedna z innowacyjnych koncepcji przedstawionych na targach CES

CES | Samochód, który wędruje po schodach i inne niespodzianki

Auta ostro skręcają w stronę sci-fi. CES, odbywające się właśnie w Las Vegas największe ...