Od kilkunastu tygodni w świecie motoryzacyjnym krążą informacje o tym, że projektowany przez Apple samochód budowany będzie przez Volkswagena. Jak donosi teraz New York Times współpraca obydwu firm jest pewna.

Przejęta przez Volkswagena firma stylistyczna Italdesign ma aktualnie przerabiać i stylistycznie zmieniać Volkswageny T6 Transportery na autonomiczne samochody Apple. W USA Volkswagen ma po aferze z silnikami diesla nadal problemy wizerunkowe. Niemcy m.in. dlatego podpisali umowę z firmą z Cupertino.

Apple chciał podjąć współpracę zbudowania auta autonomicznego z takimi firmami jak BMW, Mercedesem, Magna-Styer, McLaren, BYD, Nissan. Wszystkie rozmowy skończyły się negatywnie.

Na bazie VW T6 Transpoertera ma powstać projekt o nazwie Jetstream“. W tym celu przebudowane zostanie całkowicie wnętrze. Przyszły samochód VW-Apple będzie napędzany całkowicie elektrycznie. Możliwe, że zostanie zastosowana tu technologia modułowa Volkswagena, która zostanie użyta przy budowie przyszłych samochodów serii I.D. W nowym projekcie mogą zostać również wykorzystane techniczne rozwiązania z prototypowego pojazdu VW Moia.

Elektryczny projekt Volkswagena o nazwie Moia.

Po kilku próbach Appel odłożył plany budowania własnego samochodu i skoncentrował się na stworzeniu oprogramowania dla autonomicznych samochodów. Na początek pojazdy mają być wykorzystywane do transportu pracowników na terenie firmy. Apple od dłuższego czasu rozmawiał z branżą motoryzacyjną. Jedak próby współpracy z BMW i Mercedesem spełzły na niczym. Amerykanie chcieli mieć zbyt dużą kontrolę nad projektem, jego stylizacją i nadzorem nad danymi.
Wiosną 2017 roku Apple otrzymało w Kalifornii pozwolenie do testowania autonomicznych samochodów. W tym celu przebudowane zostały SUV-y Lexusa. Flota testowa liczyła 55 samochodów. Jednak i w tym przypadku nie doszło do dalszej kooperacji z Japończykami. Kolejną próbą była austriacka firma inżynieryjna Magna-Stayer. Austriacy wysłali już nawet swoich ludzi do Kalifornii. Jednak i tu dalsza współpraca spełzła na niczym. Negatywnie skończyły się też rozmowy z Nissanem, chińską firmą BYD i McLarenem.

Testy autonomicznych samochodów na terenie amerykańskiego ośrodka „Go Mentum Station“.

Plany budowy autonomicznego samochodu przez Apple sięgają kilku lat wstecz. Już pod koniec 2015 roku firma wynajęła położony na północny-wschód od San Francisco zamknięty ośrodek testowy o nazwie „Go Mentum Station“. Na jego terenie znajduje się 30 km różnego rodzaju fragmentów dróg i autostrad.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne kłopoty VW. Manipulowane również silniki benzynowe

Czy skandal wokół manipulowanych testów emisji spalin osiągnie nowy wymiar? Według raportu w "Bild ...

Porsche i Embraer stworzyli wspólny projekt

Takiej współpracy w przemyśle lotniczym i motoryzacji jeszcze nie było. Niemiecki producent kultowych aut ...

Triggo jak smartfon

Rozpoczęły się próby drogowe dwuosobowego pojazdu Triggo. Czy polska spółka zrewolucjonizuje miejską mobilność? Pomysłodawca ...

Elektryfikacja Volkswagena: to dzieje się naprawdę

Grupa Volkswagena koncentruje się na e-mobilności. W ciągu najbliższych dziesięciu lat na rynek mają ...

Na polskich ulicach przybędzie elektryków na minuty

Car-sharing samochodów elektrycznych napędza elektromobilność w Polsce. W 2019 r. będzie miał ponad jedną ...

Trzy SUV-y Skody: Podróż Kodiaqiem, Karoqiem i Kamiqiem

Skoda w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania. Przez dekadę miała w ofercie ...