fot. Tesla

Robotaxi, czyli samochody sterowane przez sztuczną inteligencję, które mają wozić pasażerów, to wizja Elona Muska, która ma szansę się ziścić. Założyciel Tesli przyspiesza prace nad systemami autonomicznej jazdy – koncern przejął właśnie amerykański startup DeepScale.

Spółka z Doliny Krzemowej prowadzi badania nad wykorzystaniem procesorów o niskiej mocy do zasilania precyzyjnego obrazowania komputerowego. Owo rozwiązanie ma znacząco ulepszyć systemy wspomagania kierowcy. Forrest Iandola, dyrektor generalny DeepScale, dołączył już do Tesli jako starszy pracownik ds. uczenia maszynowego. Wcześniej Musk zapowiedział już, że planuje uruchomić sieć autonomicznych taksówek. Projekt miałby wystartować w 2020 r. DeepScale, firma działająca dopiero cztery lata, ma stać się ważnym ogniwem w realizacji tego przedsięwzięcia. Wartość transakcji nie została ujawniona. Jak podaje serwis TechCrunch startup do tej pory pozyskał od takich inwestorów, jak Autotech VC, Bessemer, Greylock i Trucks VC, ponad 18 mln dol.

Założyciele DeepScale: dr. Forrest Iandola (z prawej) i prof. Kurt Keutzer /. fot. DeepScale

Koncern Elona Muska nie jest jedyną firmą, która myśli o robotaxi. Podobne plany ma choćby Waymo, ramię Google’a pracujące nad technologią autonomicznej jazdy. Prace nad takimi systemami prowadzi także Uber, czyli platforma łącząca kierowców z pasażerami, a także Renault. Wizja Muska to jednak nie typowe taksówki, lecz raczej współdzielone pojazdy. Idea jest taka, by właściciele autonomicznych Tesli mogli – za pomocą specjalnej aplikacji – wypożyczać swoje auto innym użytkownikom. Każdy z właścicieli samochodów będzie mógł zdecydować czy weźmie udział w programie robotaksówek. Tesla ma pobierać prowizję od przejazdu na poziomie 25 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla chce zbudować fabrykę w Niemczech

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kross Vento 6.0: (Nie)spełniona obietnica

Przetestowanie najtańszej szosy Krossa na węglowej ramie z oferty na 2019 rok przypomniało mi, ...

Podróż bez stresu

Zarządcy flot mogą dopasować zakres komunikacyjnego assistance do swoich potrzeb. Jest w czym wybierać. ...

Peugeot bacznie przygląda się fabryce w Gliwicach

W czwartek, 17 stycznia do gliwickiej fabryki Opla przyjedzie Carlos Tavares, prezes Grupy PSA. ...

Porsche Macan – SUV dla dynamicznych

Gdy na rynku pojawiła się pierwsza generacja Cayenne, krytycy łapali się za głowę i ...

Skoda: 15 lat w szkole

Wszyscy uważamy się za ekspertów drogowych. Zrobienie prawa jazdy czyni z nas mistrzów kierownicy. ...

Michael Lohscheller, prezes Opel Automobile GmbH: Przyjdzie czas na Gliwice

Oczywiście myślimy o kolejnych inwestycjach w Polsce, ponieważ zakład w Gliwicach jest bardzo konkurencyjny. ...