fot. Tesla

Robotaxi, czyli samochody sterowane przez sztuczną inteligencję, które mają wozić pasażerów, to wizja Elona Muska, która ma szansę się ziścić. Założyciel Tesli przyspiesza prace nad systemami autonomicznej jazdy – koncern przejął właśnie amerykański startup DeepScale.

Spółka z Doliny Krzemowej prowadzi badania nad wykorzystaniem procesorów o niskiej mocy do zasilania precyzyjnego obrazowania komputerowego. Owo rozwiązanie ma znacząco ulepszyć systemy wspomagania kierowcy. Forrest Iandola, dyrektor generalny DeepScale, dołączył już do Tesli jako starszy pracownik ds. uczenia maszynowego. Wcześniej Musk zapowiedział już, że planuje uruchomić sieć autonomicznych taksówek. Projekt miałby wystartować w 2020 r. DeepScale, firma działająca dopiero cztery lata, ma stać się ważnym ogniwem w realizacji tego przedsięwzięcia. Wartość transakcji nie została ujawniona. Jak podaje serwis TechCrunch startup do tej pory pozyskał od takich inwestorów, jak Autotech VC, Bessemer, Greylock i Trucks VC, ponad 18 mln dol.

Założyciele DeepScale: dr. Forrest Iandola (z prawej) i prof. Kurt Keutzer /. fot. DeepScale

Koncern Elona Muska nie jest jedyną firmą, która myśli o robotaxi. Podobne plany ma choćby Waymo, ramię Google’a pracujące nad technologią autonomicznej jazdy. Prace nad takimi systemami prowadzi także Uber, czyli platforma łącząca kierowców z pasażerami, a także Renault. Wizja Muska to jednak nie typowe taksówki, lecz raczej współdzielone pojazdy. Idea jest taka, by właściciele autonomicznych Tesli mogli – za pomocą specjalnej aplikacji – wypożyczać swoje auto innym użytkownikom. Każdy z właścicieli samochodów będzie mógł zdecydować czy weźmie udział w programie robotaksówek. Tesla ma pobierać prowizję od przejazdu na poziomie 25 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla chce zbudować fabrykę w Niemczech

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skoda Scala ma szansę mocno namieszać na rynku kompaktów

Škoda nadal liderem polskiego rynku

34 672 zarejestrowane samochody to wynik, z jakim Škoda zamyka I półrocze 2019 roku, zachowując ...

Niemiecki producent części motoryzacyjnych otworzył zakład w Częstochowie

Międzynarodowa Grupa ZF, zajmująca się wytwarzaniem komponentów dla sektora automotive, uruchomiła Zakład Elektroniki w ...

Stefan Baldauf, fotograf: Łowca prototypów

Strzałem w dziesiątkę było zdjęcie Audi A7, zrobione na rok przed prezentacją bez żadnego ...

Polska bez TIR-ów?

TIR-y o standardowym nacisku na oś mają prawo dostępu do całej sieci drogowej w ...

Seat Arona: Najmniejszy hiszpański SUV po modernizacji

Seat Arona jest na rynku od 2017 roku. Po czterech latach przyszedł czas na ...

Mercedes GLB: Kompaktowy dla siedmiu

Na bazie obecnej generacji Mercedesa klasy A (W177) Daimler wprowadza do sprzedaży jeszcze w ...