Partner relacji: Kongres Nowej Mobilności
Aktualizacja: 15.10.2024 15:42 Publikacja: 25.09.2024 15:46
Foto: Mat. Prasowe
Partner relacji: Kongres Nowej Mobilności
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Partner relacji: Kongres Nowej Mobilności
W fabryce w Tychach koncern Stellantis rozpoczął montaż chińskiego elektrycznego samochodu. To Leapmotor T03, który przypomina nieco czterodrzwiową wersję Smarta fourfour.
Paliwa syntetyczne czy wodór to nisza, nie są rozwiązaniem dla masowej dekarbonizacji. Współczesne samochody elektryczne dysponują dużym zasięgiem, szybko się też ładują – mówi Carla Wentzel, prezes Volkswagen Group Polska.
Producenci samochodów ciężarowych są gotowi na transformację. Jednak potrzebne są preferencje – dopłaty lub ulgi podatkowe, uproszczenie procedur administracyjnych związanych z budową sieci ładowarek, ale także inwestycje w zwiększanie przepustowości sieci energetycznej oraz dalsza zmiana miksu energetycznego kraju w stronę odnawialnych źródeł energii – mówi Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.
Mamy nadzieję, że niedługo we współpracy z PKP PLK będą wybudowane nowe tory aglomeracyjne, metropolitalne i uruchomimy swoją własną kolej. Dzięki metropolii szybciej rozwijamy elektromobilność – deklaruje w rozmowie z „Rz” Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Porsche prowadzi obecnie intensywne negocjacje z upadającą firmą akumulatorową Varta, założoną w 1887 roku w sprawie zakupu działu akumulatorów do samochodów elektrycznych o nazwie V4Drive.
W 2025 r. Kongres Nowej Mobilności odbędzie się w Katowicach, a jego program będzie jeszcze szerszy niż dotychczasowy. Chcemy dołożyć więcej elementów związanych z samorządami, smart city czy OZE – zapowiada Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
Naszym celem jest zapewnienie ekologicznego transportu czy to przy użyciu samochodów, ciężarówek, statków, czy samolotów – mówi Sofie Defour, dyrektor ds. frachtu i klimatu w organizacji Transport i Środowisko, która prowadzi kampanie na rzecz czystego transportu w Europie.
Wyzwania związane z zagospodarowaniem ogniw z aut elektrycznych są bardzo poważne. Dotyczą zarówno bezpieczeństwa tego procesu, jak i jego efektywności.
Jednym z wyzwań stojących przed instytutami naukowymi i firmami jest zacieśnianie współpracy w celu komercyjnego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, powstałych w wyniku prac badawczo-rozwojowych.
Region Morza Bałtyckiego staje przed szansą odegrania kluczowej roli w europejskiej transformacji energetycznej, a zielony wodór może się stać filarem tej zmiany.
Przyspieszenie procedur administracyjnych jest kluczowe w szybszym rozwoju rynku wodoru. Ważne będą także niższe koszty energii – ocenia Michał Grzybowski, kierownik zespołu analiz projektów wodorowych w Orlenie.
Gospodarka odpadami rozwija się zawsze trochę wolniej niż cały przemysł, bo musi się dostosować technologicznie i formalnie. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego jak ważny będzie w przyszłości recykling – ocenia Robert Makieła, prezes Wastes Service Group.
Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie współpracować przy komercjalizacji nauki i wykorzystaniu nowych technologii z Europejską Fundacją Innowacji oraz z Politechniką Łódzką.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Słońce, bezchmurne niebo i przyjemne jak na tę porę roku temperatury, zwłaszcza w ciągu dnia – takiej pogody możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni w Polsce. Jak mówią prognozy średnioterminowe, tego typu aura towarzyszyć nam będzie do przyszłego poniedziałku. Potem czeka nas chwilowe pogorszenie, ale wiele wskazuje na to, że złota polska jesień powróci już w drugiej połowie przyszłego tygodnia.
W zeszłym tygodniu miała miejsce największa rewolucja w dziejach ludzkości. Mało kto właściwie to zauważył i zrozumiał.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Włoska premier Giorgia Meloni w przyszłym tygodniu ma udać się do Libanu. Antonio Tajani, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Włoch, wybierze się natomiast w podróż do Izraela i Palestyny – informuje agencja ANSA.
Przewoźnik planuje zainwestować w tabor oraz infrastrukturę blisko 22 mld zł w latach 2025-2030. To warunek utrzymania konkurencyjności w obliczu nadchodzącej liberalizacji rynku przewozów kolejowych.
Smocze zęby, rowy przeciwczołgowe, ale też zawczasu przygotowane miejsca do składowania amunicji czy… wysadzania mostów. Do 2028 r., kosztem co najmniej 10 mld zł, nasza wschodnia granica ma być wzmocniona.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas