Elektryczne Alpine A290_ß śladami Renault 5 Turbo

Renault przywraca R5 jako model w pełni elektryczny od 2024 roku. Zelektryfikowana „turbo” wersja R5 pochodzić będzie od Alpine. Studyjna wersja A290_ß to jego przedsmak.

Publikacja: 12.05.2023 11:56

Elektryczne Alpine A290_ß śladami Renault 5 Turbo

Foto: mat. prasowe

W niedalekiej przyszłości Alpine we współpracy z Lotusem wprowadzi na rynek trzy w pełni elektryczne samochody sportowe. Oprócz następcy Alpine A110 planowany jest sportowy crossover w segmencie C oraz mały kompaktowy samochód sportowy oparty na platformie CMF-B EV. Alpine chce prezentować się jako zaawansowana technologicznie marka, ale także musi być rentowna do 2025 r. Teraz już wiadomo jak będzie się prezentować „miejski samochód sportowy”. To A290_ß (czyt. A290 beta) przy czym w tej nieporęcznej nazwie „2” odnosi się do wielkości pojazdu, „90” do lifestylowego charakteru modelu (10 oznaczałoby samochód sportowy), a „ß” odnosi się do świata oprogramowania.

mat. prasowe

Czytaj więcej

Fabryka Alpine w Dieppe: Nieoczywistość wyjątkowego miejsca

Alpine A290_ß ma 4,05 m długości, 1,85 m szerokości i 1,48 m wysokości, a dzięki krótkiemu rozstawowi osi i szerokiemu rozstawowi kół zapowiada się na wyjątkowo zwinny samochód. W koncepcie użyto nietypowej konfiguracji foteli z kierowcą pośrodku i dwoma pasażerami nieco przesuniętymi w tył po bokach. Centralne miejsce kierowcy ma podkreślić koncentrację na wyścigowym stylu auta. W tym klimacie jest również spłaszczona u góry i dołu sportowa kierownica, hydrauliczny hamulec ręczny, kubełkowe fotele z włókna węglowego i wyświetlacz telemetryczny zintegrowany z kokpitem. Celowo pominięte są dodatkowe ekrany, które mogłyby jedynie rozpraszać uwagę.

mat. prasowe

Alpine A290_ß jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi na przedniej osi, które optymalizują napęd za pomocą wektorowania momentu obrotowego. Wyścigowy ABS można regulować w jedenastu poziomach, a tryby jazdy Wet, Dry i Full umożliwiają dostosowanie auta do różnych warunków drogowych. Alpine nie wymienia dany technicznych ani informacji o baterii.

mat. prasowe

mat. prasowe

Czytaj więcej

Nowe plany Renaulta. Wyższa marża, podział firmy, powrót dywidendy
Samochód Jutra
Honda CR-V pojawi się w nowej wersji. To wodorowa… hybryda
Samochód Jutra
Fiat Panda powraca. Będzie elektryczny i w stylu lat 80.
Samochód Jutra
Jest szansa na odrodzenie Volkswagena Scirocco. Wyprodukowano 1,4 mln egz. tego coupe
Samochód Jutra
Dacia chce wygrać rajd Dakar. Za kierownicą usiądzie Sebastian Loeb
Samochód Jutra
Nadjeżdża najmocniejszy Abarth w historii. Wyjedzie z polskiej fabryki