Abecadło Poznań Motor Show

Poznań Motor Show rozwija się, trochę w sposób niekontrolowany, co powinno dać do myślenia organizatorom. Ale naprawdę warto się tam pofatygować. Dla fanów motoryzacji to wielka gratka.

Publikacja: 11.04.2018 16:43

Mercedes

Mercedes

Foto: materiały prasowe

150 wystawców, 60 polskich premier, ok. 150 tys. zwiedzających. My postanowiliśmy przyjrzeć się największej w Polsce imprezie motoryzacyjnej w mniej typowy sposób. Podeszliśmy do niej… alfabetycznie.

A

Audi. Poza premierowym Audi A6 na stoisku Audi można było zobaczyć modele samochodów zaprojektowanych przez polskich stylistów pracujących w tej marce – Kamila Łabanowicza, Parysa Cybulskiego i Bogusława Parucha. Jak zaczynali ? Oczywiście jako dzieci lubili rysować samochodziki. I tak już poszło.

B

BMW. To właśnie marki premium mają dla chętnych do kupowania aut najlepsze oferty. W bawarskiej marce stoisko profesjonalne, bez wodotrysków, ale można na spokojnie obejrzeć wszystkie nowości z Genewy. Polskie premiery to XD4 oraz BMW Alpina X3D.

""

Premierowy BMW i8 Roadster / fot. mat.pras.

moto.rp.pl

C

Citroen. Na stoisku Citroena były modelki, ale nie w wysokich szpilkach, tylko w trampkach. Tak jak we Frankfurcie i Paryżu. Podobnie u Hyundaia. Brawo.

D

Data. Salon Samochodowy w Poznaniu trwał od 5 do 8 kwietnia.

E

Elektromobilność. Auta z napędem elektrycznym praktycznie na wszystkich stoiskach. A liczba ładowarek zgromadzonych w targowych halach była chyba taka sama, jak łącznie w całej Polsce…

F

FCA Fiat Chrysler Automobiles pokazuje wszystko, co ma najnowszego. Też genewskie premiery. Ale uwagę zwraca przede wszystkim piękny, czerwony Jeep Wrangler, który przyjechał tu prosto z Genewy.

""

Kuszący, nowy Jeep Wrangler przyjechał tu prostu z Genewy / fot. mat.pras.

moto.rp.pl

G

Gdzie się rozerwać. Fantastycznie zorganizowano tereny otwarte, gdzie można było pojeździć autami z e-napędem. Brawo!

H

Honda, jej motocykle i siedzące na nich pięknie dziewczyny.

I

Imprezy towarzyszące. Ciekawe były spotkania z blogerami i ekspertami. Ale największą atrakcją okazał się przyjazd Roberta Kubicy, który żadnych newsów zdradzić nie mógł, ale wystarczyło, że się pojawił.

J

Jaguar Land Rover. Tu można było znaleźć jedne z najpiękniejszych aut salonu, wśród których wyróżniał się Land Rover Velar.

K

Kia, czyli wysyp nowości, m.in. nowy Cee’d. Najciekawsze auto, to z pewnością znany już Stinger, które pokazuje, w którą stronę może teraz pójść stylistyka koreańskiej marki.

""

Nowy Cee’d na stoisku firmy Kia / fot. mat.pras

moto.rp.pl

L

Lista nieobecnych. Nie ma Opla, bo w Grupie PSA obowiązuje zasada: nie masz nic nowego, to się nie wystawiasz. Szkoda, bo chociaż można było opowiedzieć o najnowszych silnikach. Ale brakowało także np. Renault, Dacii i Lexusa.

Ł

Łubudu. Rozumiem, że muzyka musi bębnić, kiedy odbywa się premiera jakiegoś modelu. Ale czy z pewnością także i długo po odsłonięciu auta? Na takich imprezach coraz bardziej przydają się zatyczki do uszu.

M

Mundial. Pięknie udekorowane stoisko głównego sponsora Mundialu w Rosji – koreańskiego Hyundaia. Wielka atrakcja dla dzieci – po stoisku chodził pan przebrany za maskotkę rosyjskich mistrzostw. Podobno panów było dwóch, żeby się zbytnio nie męczyli w futrzanych kostiumach.

N

Najpiękniejsze stoisko. Nagrodę otrzymała grupa dilerska Auto Fus. Ekspozycja naprawdę na światowym poziomie. Nagrodę wręczył nasz redakcyjny kolega, Martin Śliwa. No i gdyby nie Auto Fus, nie byłoby w Poznaniu Rolls Royce Phantoma, ani Rolls Royce w ogóle.

""

Rolls Royce Phantom na nagrodzonym stoisku firmy Auto Fus / fot. mat.pras

moto.rp.pl

O

Oglądanie. Najwięcej chętnych ciągnęło do dwóch modeli. Najbardziej kusił Peugeot 508, piękna limuzyna w wyjątkowym ,śliwkowym kolorze. Panowie wpychali się po czterech na tylną kanapę i byli bardzo zadowoleni. Panie mniej, bo długo musiały na nich czekać. Drugie auto wyglądało jak żart – to VW I.D.Buzz. Sądząc z tłumów, trzeba było je koniecznie zobaczyć.

P

Posiłki. Zaskakujące, że ceny jedzenia i picia nie są wygórowane. Oczywiście 7 złotych za herbatę to nie jest super tanio, ale do zaakceptowania. Powierzchnia targowa nie jest tania. Sama oferta była jednak jednak trochę skromna.

R

„Rzeczpospolita”. Mocno wchodzimy w motoryzację. Znacznie mocniej, niż dotychczas. Stąd nasze stoisko w pawilonie 5A, a na nim bardzo ciekawe modele aut.

""

Stoisko „Rzeczpospolitej” gotowe na przyjęcie gości / fot. mat.pras.

moto.rp.pl

S

Stoiska. Od profesjonalnych, godnych największych, światowych wystaw samochodowych, po bazarowe z migającymi światełkami i przesuwającymi się serduszkami. Kilka marek naprawdę powinno się zastanowić, czym chcą zwrócić uwagę i czy z całą pewnością sprzedają samochody.

T

Tesla. Amerykanie bardzo poważnie podeszli do poznańskiej wystawy. Czyżby liczyli na na polski rynek?

U

Uliczka wyciszenia. Pawilon 5G, gdzie zbudowano, głównie dla Mini, uliczkę, w którą wchodziło się jak do oazy spokoju. Piękne, nowe wersje Mini 3 i 5 -drzwiowe, no i oczywiście cabrio, bo już wiosna. Napracowali się styliści i dekoratorzy, ale było warto. Tu także znalazło się potężne stoisko Nissana z królującym Leafem, i Mazdy, gdzie tradycyjnie już wszystkie auta pomalowane były na czerwono. Oczy przyciągała najnowsza Mazda 6, limuzyna w sam raz dla prezesa, niekoniecznie japońskiego. Cała uliczka jest bardzo japońska, bo ze swoimi premierowymi modelami zmieściło się tam również Mitsubishi.

Parking
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Parking
Opel Roks-e: Tylko do miasta
Parking
Nowa Kia Sportage zaprojektowana specjalnie dla Europy
Parking
Lexus RX 450h: Suma dobrych cech
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Parking
Chińska droga do taniej elektromobilności