SSC Tuatara to najszybszy samochód na świecie. A właściwie był, bo niedawno został rozbity. Teraz nie będzie mógł stanąć do próby bicia kolejnego rekordu prędkości. Winę za wszystko ponosi silny wiatr.

Rekord prędkości, który został ustanowiony przez SSC Tuatara budził wiele kontrowersji. Podczas próby pobicia rekordu dopatrzono się wielu nieprawidłowości, które wskazywały, że samochód jechał wolniej niż podano w oficjalnej informacji. Amerykańska firma w ramach próby przekonania sceptyków, pokazała wideo, na którym widać, jak auto osiąga 331 mil/h (532,69 km/h). To jednak nie wystarczyło, bo wątpliwości nadal było sporo. Ostatecznie firma SSC North America (skrót SSC – Shelby SuperCars – nazwana na cześć założyciela Jeroda Shelby’ego, który nie ma żadnego związku z Carrollem Shelby) chciała uciąć wszelkie spekulacje i jeszcze raz pobić rekord prędkości.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie elektryczne Lamborghini

SSC Tuatara

Zgodnie z wymaganiami bicia rekordu, konieczne jest przejechanie tego samego odcinka w przeciwnych kierunkach. Następnie wyciąga się średnią z dwóch przejazdów. Za kierownicą usiadł właściciel SSC Tuatary, niejaki Larry Caplin, który na co dzień jest… dentystą. SSC Tuatara z silnikiem o mocy 1750 KM i masie własnej 1247 kg pokonała pierwszą próbę z prędkością 279,7 mil/h (450,1 km/h), a przy drugiej samochód osiągnął maksymalną prędkość 286,1 mil/h (460,4 km/h), co daje średnią prędkość z dwóch przejazdów 282,9 mil/h (455,3 km/h). Wynik imponujący, ale aż o 48 km/h gorszy od tego, który być kwestionowany, bo osiągnięto wtedy 331, 15 mil/h (508,73 km/h). Jednak wynik 455,3 km/h wystarczy żeby Tuatara została najszybszym produkowanym seryjnie samochodem na świecie. Jest szybsza od dwukierunkowego przejazdu Koenigsegga Agera RS z 2017 roku – 277,87 mil/h (447,2 km/h) – ale nie zbliżyła się do prędkości 304,77 mil/h (490,48 km/h) Bugatti Chirona w 2019 roku, który nie może być uznany za oficjalny rekord. Na torze testowym Volkswagena (Ehra-Lessien), gdzie dokonywano pomiaru nie można pojechać z taką prędkością w obu kierunkach.

fot. thedrive.com

Amerykanie nie chcieli jednak poprzestać na zdobytym rekordzie i obiecali podjąć kolejną próbę, w której przekroczą magiczną barierę 300 mil/h. Niestety zbyt szybko to nie nastąpi. Jak donosi portal „The Drive”, SSC Tuatara została poważnie uszkodzona. Miało to miejsce podczas transportu auta na Florydę (USA), gdzie miała zostać podjęta kolejna próba bicia rekordu. Silny wiatr miał wywrócić naczepę, w której przewożony był pojazd. Uszkodzenia powstałe w wartym 1,9 miliona dolarów pojeździe miały być na tyle poważne, że nie umożliwiały próby bicia rekordu.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania wprowadza drastyczne ograniczenia prędkości w miastach

fot. thedrive.com

Jerod Shelby powiedział, że egzemplarz nr. 001, należący do Larry’ego Caplina da się naprawić. W przyszłości będzie łatwiej, bo ma powstać więcej egzemplarzy Tuatary. Amerykanie planują wyprodukować 100 egzemplarzy tego modelu. Jego cena rozpoczyna się od 1,65 mln dolarów (ok. 6,4 mln zł).

SSC Tuatara
SSC Tuatara
Bugatti Chiron
Koenigsegg Agera RS

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Isuzu D-Max Arctic Trux: Mały Monster Truck

Pojazdy Isuzu nie są w miastach częstym widokiem. W końcu to samochody służące do ...

Ceny | Jeep Renegade: Napęd z Bielska-Białej

Nowy Jeep Renegade przeszedł niemal niezauważalny facelifting. Jednak pod maską dzieje się dużo nowego. ...

Ładowanie elektrycznego auta w pięć minut? W Chinach to możliwe

W Państwie Środka powstała pierwsza, automatyczna stacja wymiany baterii. Docelowo takich punktów ma powstać ...

Można składać zamówienia na elektrycznego SUVa Volkswagena

Volkswagen nie zwalnia tempa. Po rozpoczęciu sprzedaży elektrycznego ID.3, przyszedł czas na większego brata. ...

Radni przegłosowali – w Warszawie będzie droższe parkowanie

Zgodnie z przypuszczeniami warszawscy radni przyjęli zmiany w taryfikatorze opłat w Strefie Płatnego Parkowania ...

Godziny dla seniora tak, ale nie wszędzie

Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd zmieniają podejście do wielu codziennych czynności, jak chociażby zakupy ...