Więcej mocy jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło. Audi wprowadza nowe topowe modele Q7 i Q8. Warianty SQ będą wyposażone w silnik benzynowy V8 o mocy ponad 500 KM. Pierwotnie te wersje były planowane wyłącznie na rynek amerykański.

Do tej pory topowe wersje Audi SQ7 lub SQ8 były w Europie dostępne wyłącznie z silnikami wysokoprężnymi. Czterolitrowy diesel z turbodoładowaniem wytwarzał moc 435 KM i 900 Nm momentu obrotowego. SUV z tym silnikiem rozpędzał się od zera do 100 km/h w czasie 4,8 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: Projekt Artemis pokaże jaka będzie przyszłość Audi

Tak było do teraz. Nieco ku zaskoczeniu wszystkich Audi zaoferuje jesienią tego roku w Europie swoje duże SUVy z silnikiem benzynowym. Pod maską zajdzie się czterolitrowy, benzynowy V8 biturbo, który do tej pory były przeznaczony wyłącznie na rynek USA. Jednostki napędowe posiadają dezaktywacje cylindrów, aktywne mocowania silnika i moc 507 KM. Czas sprintu od zera do 100 km/h wynosi 4,1 sekundy, a prędkość jest nadal ograniczona do 250 km/h.

Audi SQ7.
Audi-SQ8.

Wersje z silnikami benzynowymi V8 można rozpoznać po czterorurowym układzie wydechowym z kontrolą klap. SQ7 i SQ8 mają również pneumatyczne sportowe zawieszenie ze sterowanymi amortyzatorami i układ skrętnych tynych kół. Za dopłatą można zamówić „zaawansowany pakiet podwozia” z elektromechaniczną aktywną stabilizacją przechyłów i sportowym mechanizmem różnicowym tylnej osi. Audi Drive Select oferuje siedem trybów Comfort, Auto, Dynamic, Efficiency, Allroad, Offroad i Individual.

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.

Audi SQ7 w standardzie wyposażone jest w 20-calowe koła (opcja do 22 cali), a SQ8 w 21 calowe felgi (opcja to 22 i 23 cale). Tarcze hamulcowe na przedniej osi mają w obu modelach średnicę 400 mm, a na ich czarnych zaciskach umieszczono logo S. Alternatywnie dostępne są hamulce ceramiczne.

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.

Aktualnie Audi SQ7 z sinikiem diesla startuje od 449 900 zł, a SQ8 od 501 900 zł. Polskich cen za wersje SQ7 i SQ8 z silnikami benzynowymi V8 nie są jeszcze znane. W Niemczech cennik za modele z jednostką benzynową V8 startuje od 93 287 euro (około 413 tys. zł bez podatku) za SQ7 i 101 085 euro (około 448 tys. zł bez podatku) za model SQ8.

CZYTAJ TAKŻE: Droga do elektromobilności. Tak wygląda przyszłość Audi

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.

Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.

Audi-SQ8.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy skandal z emisjami w Audi

Prokuratura w Monachium rozszerzyła śledztwo na Audi. Firma podejrzana jest o oszukiwanie w testach ...

Pozytywny wpływ koronawirusa na jakość powietrza

Od kilku tygodni w wielu częściach świata jakość powietrza znacznie się poprawiła. W niektórych ...

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8

Droga krajowa S8 biegnąca m.in. przez Warszawę stanowi coraz większy problem. Chodzi o wypadki. ...

Zły początek roku we Francji. Sprzedaż w styczniu mocno zmalała

Słaby początek roku we Francji. Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Republice Francuskiej w ...

Zdjęcie tygodnia: Kryzys paliwowy na Kubie

Sankcje USA nałożone na państwową wenezuelską firmę naftową PDVSA wywołały kryzys paliwowy an Kubie. ...

Elektryczne auta na minuty zmierzą jakość powietrza w Warszawie

25 elektrycznych samochodów wypożyczalni "innogy go!" zostało wyposażone w czujniki jakości powietrza. Te auta ...