Więcej mocy jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło. Audi wprowadza nowe topowe modele Q7 i Q8. Warianty SQ będą wyposażone w silnik benzynowy V8 o mocy ponad 500 KM. Pierwotnie te wersje były planowane wyłącznie na rynek amerykański.

Do tej pory topowe wersje Audi SQ7 lub SQ8 były w Europie dostępne wyłącznie z silnikami wysokoprężnymi. Czterolitrowy diesel z turbodoładowaniem wytwarzał moc 435 KM i 900 Nm momentu obrotowego. SUV z tym silnikiem rozpędzał się od zera do 100 km/h w czasie 4,8 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: Projekt Artemis pokaże jaka będzie przyszłość Audi

Tak było do teraz. Nieco ku zaskoczeniu wszystkich Audi zaoferuje jesienią tego roku w Europie swoje duże SUVy z silnikiem benzynowym. Pod maską zajdzie się czterolitrowy, benzynowy V8 biturbo, który do tej pory były przeznaczony wyłącznie na rynek USA. Jednostki napędowe posiadają dezaktywacje cylindrów, aktywne mocowania silnika i moc 507 KM. Czas sprintu od zera do 100 km/h wynosi 4,1 sekundy, a prędkość jest nadal ograniczona do 250 km/h.

Audi SQ7.
Audi-SQ8.

Wersje z silnikami benzynowymi V8 można rozpoznać po czterorurowym układzie wydechowym z kontrolą klap. SQ7 i SQ8 mają również pneumatyczne sportowe zawieszenie ze sterowanymi amortyzatorami i układ skrętnych tynych kół. Za dopłatą można zamówić „zaawansowany pakiet podwozia” z elektromechaniczną aktywną stabilizacją przechyłów i sportowym mechanizmem różnicowym tylnej osi. Audi Drive Select oferuje siedem trybów Comfort, Auto, Dynamic, Efficiency, Allroad, Offroad i Individual.

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.

Audi SQ7 w standardzie wyposażone jest w 20-calowe koła (opcja do 22 cali), a SQ8 w 21 calowe felgi (opcja to 22 i 23 cale). Tarcze hamulcowe na przedniej osi mają w obu modelach średnicę 400 mm, a na ich czarnych zaciskach umieszczono logo S. Alternatywnie dostępne są hamulce ceramiczne.

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.

Aktualnie Audi SQ7 z sinikiem diesla startuje od 449 900 zł, a SQ8 od 501 900 zł. Polskich cen za wersje SQ7 i SQ8 z silnikami benzynowymi V8 nie są jeszcze znane. W Niemczech cennik za modele z jednostką benzynową V8 startuje od 93 287 euro (około 413 tys. zł bez podatku) za SQ7 i 101 085 euro (około 448 tys. zł bez podatku) za model SQ8.

CZYTAJ TAKŻE: Droga do elektromobilności. Tak wygląda przyszłość Audi

Audi-SQ7.
Audi-SQ8.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.

Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ7.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.
Audi-SQ8.

Audi-SQ8.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lexus LC – Cabrio wyprzedzające swoje czasy

Japończycy nie tylko do perfekcji opanowali produkcję napędów hybrydowych. W ich portfolio znajdują się ...

Audi A4: Coś więcej niż modernizacja

Całkowicie zmieniona stylistyka, nowy system informacyjno-rozrywkowy, technologia hybrydowa - rzadko kiedy modernizacja modelu jest ...

Dżungla oznaczeń modeli

Jeszcze do niedawna oznaczenia modeli wielu aut były jasne i klarowne. Wystarczyła podstawowa wiedza ...

GDDKiA przykręca śrubę wykonawcom. Ale kierowcy nie mają się z czego cieszyć

Po zerwanych kontraktach drogowych z zagranicznymi firmami, Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ...

Wideo | Skoda Scala: Kompletnie nowy model

Scala to zupełnie nowy model w gamie Skody. Auto, które będzie się mierzyć z ...

Porsche 935: Niespodziewana premiera w idealnym czasie i miejscu

Niespodzianki w świecie motoryzacji zdarzają się coraz rzadziej. Porsche się to udało. Podczas szóstej ...