Samochody elektryczne są nadal rzadkością w Rosji, ale wkrótce ma się to zmienić. Na początku 2020 roku pojawi się pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny Federacji Rosyjskiej. „Zetta” powinna ma być nie tylko bezkonkurencyjnie tania, ale także mieć ogromny zasięg.

Rosja chce wejść w 2020 roku na rynek samochodów elektrycznych. Produkcja „Zetty” powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale, powiedział minister przemysłu Denis Manturov, ale nie podał dokładnej daty rozpoczęcia. Będzie to pierwszy produkowany seryjnie rosyjski samochód elektryczny. Trzydrzwiowe auto ma osiągać prędkość do 120 km/h i mieć zasięg 560 km. Według gazety „Rossiyskaya Gazeta” cena ma wahać się w okolicy 6400 euro (27 500 zł). Zetta byłaby prawdopodobnie najtańszym samochodem elektrycznym na świecie. Co prawda Renault Twizy jest w Europie dostępny za niecałe 5000 euro (21 500 zł), ale jest uważany quad, a nie za samochód.

Zetta to pierwszy produkowany seryjnie rosyjski samochód elektryczny.

Według doniesień rosyjskich mediów elektryczny pojazd jest wykonany w 99 procentach z rosyjskich części. Tylko akumulatory są importowane z Chin. Zakład produkcyjny znajduje się w 700 tysięcznym mieście Togliatti położonym w w południowo-zachodniej Rosji. Elektryk powinien trafić do sprzedaży w połowie przyszłego roku. Na początek oczekuje się, że w Rosji może się sprzedać około 15 000 samochodów rocznie. Za kilka lat Zetta ma być eksportowana do innych krajów.

Na chwilę obecną w Rosji samochody elektryczne są rzadko spotykane. Według nieoficjalnych danych jest ich kilka tysięcy. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat ich udział pozostanie niski. Wynika to również z faktu słabo rozwiniętej sieci ładowania.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanka wygrała w sądzie z Teslą

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Audi AI:ME: Bardzo odległa wizja

Na salonie motoryzacyjnym w Szanghaju Audi zaprezentowało studyjny model o nazwie AI:ME. To wizja ...

Przeprowadzka salonu Suzuki do Warszawy

Motocykliści mają zimową przerwę. To dobry czas na przeprowadzkę. Motors Warszawa to nowy, motocyklowy ...

Volkswagen Amarok na sterydach

Volkswagen Amarok to wyjątkowy pojazd wśród dostępnych u nas pickupów. Najmocniejsza wersja jest napędzana ...

Audi e-tron: Cisza nowego świata

Audi wierzy, że elektryczne auta zapewnią koncernowi świetlaną przyszłość. Szlak przeciera e-tron. Pierwszy w ...

Sergio Marchionne: Wielki Dottore, który nigdy nie założył garnituru

Spełnił wszystkie obietnice, poza jedną: że założy garnitur i krawat wtedy, kiedy Fiat znowu ...

Budowa dróg przestaje się opłacać

Rośnie liczba budów bez wykonawcy. GDDKiA zerwała właśnie umowę z Impresą Pizzarotti na budowę ...