Samochody elektryczne są nadal rzadkością w Rosji, ale wkrótce ma się to zmienić. Na początku 2020 roku pojawi się pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny Federacji Rosyjskiej. „Zetta” powinna ma być nie tylko bezkonkurencyjnie tania, ale także mieć ogromny zasięg.

Rosja chce wejść w 2020 roku na rynek samochodów elektrycznych. Produkcja „Zetty” powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale, powiedział minister przemysłu Denis Manturov, ale nie podał dokładnej daty rozpoczęcia. Będzie to pierwszy produkowany seryjnie rosyjski samochód elektryczny. Trzydrzwiowe auto ma osiągać prędkość do 120 km/h i mieć zasięg 560 km. Według gazety „Rossiyskaya Gazeta” cena ma wahać się w okolicy 6400 euro (27 500 zł). Zetta byłaby prawdopodobnie najtańszym samochodem elektrycznym na świecie. Co prawda Renault Twizy jest w Europie dostępny za niecałe 5000 euro (21 500 zł), ale jest uważany quad, a nie za samochód.

Zetta to pierwszy produkowany seryjnie rosyjski samochód elektryczny.

Według doniesień rosyjskich mediów elektryczny pojazd jest wykonany w 99 procentach z rosyjskich części. Tylko akumulatory są importowane z Chin. Zakład produkcyjny znajduje się w 700 tysięcznym mieście Togliatti położonym w w południowo-zachodniej Rosji. Elektryk powinien trafić do sprzedaży w połowie przyszłego roku. Na początek oczekuje się, że w Rosji może się sprzedać około 15 000 samochodów rocznie. Za kilka lat Zetta ma być eksportowana do innych krajów.

Na chwilę obecną w Rosji samochody elektryczne są rzadko spotykane. Według nieoficjalnych danych jest ich kilka tysięcy. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat ich udział pozostanie niski. Wynika to również z faktu słabo rozwiniętej sieci ładowania.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanka wygrała w sądzie z Teslą

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brakuje ponad 200 mln zł na dokończenie autostrady A1 pod Częstochową

Takiego czarnego scenariusza można było się spodziewać. Blisko dwa razy więcej od planowanego kosztorysu ...

Kolejne problemy z Zakopianką

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z wykonawcą Zakopianki. Miał on ...

W 2021 roku samochody zdrożeją średnio o 10 proc.

Wstępne analizy rynku motoryzacyjnego zakładają wzrost cen samochodów od przyszłego roku. Według Carsmile.pl będą ...

Uwaga na kierowców mocnych aut elektrycznych. Powodują więcej wypadków

Francuska firma ubezpieczeniowa AXA zrobiła zestawienie wypadkowości wśród kierowców samochodów elektrycznych. Podsumowanie wypada zdumiewająco. ...

Nowy, największy SUV Toyoty z polskimi cenami

Ruszyła przedsprzedaż nowego modelu Toyoty – Highlander. Jest to największy SUV marki, który zasili ...

KIA Sorento 2.0 CRDI: SUV jak tradycja każe

Czy można już mówić o czymś takim jak „tradycyjny” SUV? Taki jak kiedyś, gdy ...