Ford na bazie modelu Transit zaprezentował elektryczny minibus, który oferuje wiele energooszczędnych rozwiązań. Ford Transit Smart Energy Concept robi wszystko, aby zwiększyć zasięg.

Ford Transit Smart Energy Concept.

Ford wprowadza strategię mobilności elektrycznej na rynek europejski. Zapowiadana wyłącznie elektryczna wersja transportera o dużej pojemności powinna się pojawić się na rynku w 2021 roku. Jego przedsmakiem jest Transit Smart Energy Concept.

To minibus z napędem elektrycznym, który ma dziesięć miejsc i sprytne rozwiązania, które mogą oszczędzać energię, a tym samym zwiększyć zasięg. Opracowany w Niemczech samochód koncepcyjny łączy podwozie zwykłego Transita z technologią napędową producenta elektrycznych vanów StreetScooter, z którym Ford opracował pojazd StreetScooterXL. Zasięg Transita określono na 150 kilometrów, a czas ładowania akumulatora wynosi cztery godziny.

Zastosowano tu specjalne triki oszczędzania energii, jak np. system odzyskujący ciepło wytwarzane w układzie napędowym, który wyłapuje ciepłe powietrze z zewnątrz, a także ponownie wykorzystuje ciepło z przedziału pasażerskiego. Działające w ten sposób ogrzewanie potrzebuje o 65 procent mniej energii, niż w dotychczasowych autach elektrycznych. To oznacza zwiększenie zasięgu około o 20 procent. Powietrze w kabinie pasażerskiej ogrzewane jest też za pomocą podgrzewanych foteli. Siedzenia mogą być również klimatyzowane, a obsługiwane są tylko zajęte miejsca. Aby stracić jak najmniej ciepła, drzwi są otwierane tak bardzo, a raczej mało żeby pasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść. Jednocześnie wyłącza się ogrzewanie i klimatyzacja, aby zminimalizować straty energii. Ten sam cel realizują dwuścienne szyby izolacyjne, izolowany dach i izolowana podłoga oraz przezroczysta przegroda przed siedzeniem na drzwiach. Dodatkową energię zapewniają minibusowi ogniwa słoneczne zainstalowane na dachu.

Ford wykorzystał we wnętrzu czerwone oświetlenie. Nie oszczędza ono energii ale sprawia, że pasażer odczuwa o 0,5 stopnia wyższą temperaturę. Gdy jest zbyt gorąco kolor zmienia się na niebieski, co sprawia, że odczuwamy temperaturę o 0,5 stopnia niższą. Testy Transita Smart Energy Concept są przewidziane jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy zlot Astona Martina w Polsce

Polski odział Astona Martina organizuje nie lada spotkanie. 17 Astonów weźmie udział w wyjątkowym ...

fot. moto.rp.pl/Maciej Gis

Opel Zafira Life: Jadąc zgodnie z trendem

Opel wprowadza nową generację Zafiry. Samochód został znacząco zmieniony: z minivana stał się przestronnym ...

Lamborghini Huracan EVO: Na tor i na co dzień

Mogliście jeszcze o tym nie słyszeć albo nie zauważyć, ale... produkowany od 2014 roku ...

Zmarł Luigi Colani. Wybitny stylista, twórca oszałamiających projektów

Po długiej chorobie w poniedziałek 16 września 2019 roku zmarł w wieku 91 lat ...

Audi A4: Coś więcej niż modernizacja

Całkowicie zmieniona stylistyka, nowy system informacyjno-rozrywkowy, technologia hybrydowa - rzadko kiedy modernizacja modelu jest ...

fot. iven.bambot

Audi A6 Avant 50 TDI quattro: Zjedź mi z drogi, bo cię pożrę

Duży, szybki i prestiżowy samochód, a do tego jeszcze z potężnym bagażnikiem? Przed nastaniem ...