Ford na bazie modelu Transit zaprezentował elektryczny minibus, który oferuje wiele energooszczędnych rozwiązań. Ford Transit Smart Energy Concept robi wszystko, aby zwiększyć zasięg.

Ford Transit Smart Energy Concept.

Ford wprowadza strategię mobilności elektrycznej na rynek europejski. Zapowiadana wyłącznie elektryczna wersja transportera o dużej pojemności powinna się pojawić się na rynku w 2021 roku. Jego przedsmakiem jest Transit Smart Energy Concept.

To minibus z napędem elektrycznym, który ma dziesięć miejsc i sprytne rozwiązania, które mogą oszczędzać energię, a tym samym zwiększyć zasięg. Opracowany w Niemczech samochód koncepcyjny łączy podwozie zwykłego Transita z technologią napędową producenta elektrycznych vanów StreetScooter, z którym Ford opracował pojazd StreetScooterXL. Zasięg Transita określono na 150 kilometrów, a czas ładowania akumulatora wynosi cztery godziny.

Zastosowano tu specjalne triki oszczędzania energii, jak np. system odzyskujący ciepło wytwarzane w układzie napędowym, który wyłapuje ciepłe powietrze z zewnątrz, a także ponownie wykorzystuje ciepło z przedziału pasażerskiego. Działające w ten sposób ogrzewanie potrzebuje o 65 procent mniej energii, niż w dotychczasowych autach elektrycznych. To oznacza zwiększenie zasięgu około o 20 procent. Powietrze w kabinie pasażerskiej ogrzewane jest też za pomocą podgrzewanych foteli. Siedzenia mogą być również klimatyzowane, a obsługiwane są tylko zajęte miejsca. Aby stracić jak najmniej ciepła, drzwi są otwierane tak bardzo, a raczej mało żeby pasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść. Jednocześnie wyłącza się ogrzewanie i klimatyzacja, aby zminimalizować straty energii. Ten sam cel realizują dwuścienne szyby izolacyjne, izolowany dach i izolowana podłoga oraz przezroczysta przegroda przed siedzeniem na drzwiach. Dodatkową energię zapewniają minibusowi ogniwa słoneczne zainstalowane na dachu.

Ford wykorzystał we wnętrzu czerwone oświetlenie. Nie oszczędza ono energii ale sprawia, że pasażer odczuwa o 0,5 stopnia wyższą temperaturę. Gdy jest zbyt gorąco kolor zmienia się na niebieski, co sprawia, że odczuwamy temperaturę o 0,5 stopnia niższą. Testy Transita Smart Energy Concept są przewidziane jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekord na polskim rynku autobusów

We wrześniu zakupy przewoźników wzrosły przeszło dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rośnie udział ...

Nowy silnik Skyactiv-X zadebiutuje pod maską nowej Mazdy 3

Mazda Skyactiv-X: Czekając na rewolucję

Wreszcie wiadomo, jakie będą ostateczne parametry innowacyjnej jednostki Skyactiv-X. Technologia łącząca zalety diesla i ...

Mercedes-Benz GLC Coupe: Dla indywidualistów

Zdecydowanie poręczniejszy niż GLE Coupe, bardziej uniwersalny. Pasuje do miasta, ale spokojnie zabierze rodzinę ...

Pierwsze egzemplarze Suzuki Jimny dotarły do Polski

Jedna z najciekawszych motoryzacyjnych premier tego roku nareszcie dotarła do Polski. Kwadratowy Jimny z ...

Co się dzieje w „białym piekle”?

Proces przygotowania nowej opony zimowej nie jest prosty. Poza opracowaniem odpowiedniej mieszanki, trzeba przejechać ...

Tesla tnie koszty i zamyka firmowe salony

Tesla walczy z kosztami. Amerykański producent samochodów elektrycznych przechodzi całkowicie na sprzedaż internetową. Elon ...