Ford na bazie modelu Transit zaprezentował elektryczny minibus, który oferuje wiele energooszczędnych rozwiązań. Ford Transit Smart Energy Concept robi wszystko, aby zwiększyć zasięg.

Ford Transit Smart Energy Concept.

Ford wprowadza strategię mobilności elektrycznej na rynek europejski. Zapowiadana wyłącznie elektryczna wersja transportera o dużej pojemności powinna się pojawić się na rynku w 2021 roku. Jego przedsmakiem jest Transit Smart Energy Concept.

To minibus z napędem elektrycznym, który ma dziesięć miejsc i sprytne rozwiązania, które mogą oszczędzać energię, a tym samym zwiększyć zasięg. Opracowany w Niemczech samochód koncepcyjny łączy podwozie zwykłego Transita z technologią napędową producenta elektrycznych vanów StreetScooter, z którym Ford opracował pojazd StreetScooterXL. Zasięg Transita określono na 150 kilometrów, a czas ładowania akumulatora wynosi cztery godziny.

Zastosowano tu specjalne triki oszczędzania energii, jak np. system odzyskujący ciepło wytwarzane w układzie napędowym, który wyłapuje ciepłe powietrze z zewnątrz, a także ponownie wykorzystuje ciepło z przedziału pasażerskiego. Działające w ten sposób ogrzewanie potrzebuje o 65 procent mniej energii, niż w dotychczasowych autach elektrycznych. To oznacza zwiększenie zasięgu około o 20 procent. Powietrze w kabinie pasażerskiej ogrzewane jest też za pomocą podgrzewanych foteli. Siedzenia mogą być również klimatyzowane, a obsługiwane są tylko zajęte miejsca. Aby stracić jak najmniej ciepła, drzwi są otwierane tak bardzo, a raczej mało żeby pasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść. Jednocześnie wyłącza się ogrzewanie i klimatyzacja, aby zminimalizować straty energii. Ten sam cel realizują dwuścienne szyby izolacyjne, izolowany dach i izolowana podłoga oraz przezroczysta przegroda przed siedzeniem na drzwiach. Dodatkową energię zapewniają minibusowi ogniwa słoneczne zainstalowane na dachu.

Ford wykorzystał we wnętrzu czerwone oświetlenie. Nie oszczędza ono energii ale sprawia, że pasażer odczuwa o 0,5 stopnia wyższą temperaturę. Gdy jest zbyt gorąco kolor zmienia się na niebieski, co sprawia, że odczuwamy temperaturę o 0,5 stopnia niższą. Testy Transita Smart Energy Concept są przewidziane jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od końca 2020 roku niemieckie autostrady będą płatne

Od października 2020 roku kierowcy korzystający z niemieckich autostrad będą musieli za nie płacić. ...

Pierwszy Jaguar spoza Wysp

Jaguar Land Rover podał o podjęciu produkcji nowego kompaktowego auta sportowo-użytkowego E-Pace w Austrii ...

Jeep Cherokee: Zmarszczki wygładzone

Wystarczyły trzy lata, by Cherokee doczekał się liftingu. To głównie wygładzenie „zmarszczek”, w tym ...

Audi: Samouczące się oprogramowanie zastąpi kontrolerów jakości

Audi sprawdza zastosowanie deep learning (samouczenie się maszyn) do wyszukiwania usterek podczas produkcji karoserii ...

Tesla wkracza do Polski. Będzie autoryzowany serwis

Jak podaje „Puls Biznesu” w Polsce zacznie działać oficjalny oddział Tesli. W tym celu ...

Saudyjczycy zainwestują nawet miliard dolarów w rywala Tesli

Lucid Motors, startup z Doliny Krzemowej, otrzyma wsparcie z saudyjskiego funduszu majątkowego (PIF). Podpisana ...