Ford na bazie modelu Transit zaprezentował elektryczny minibus, który oferuje wiele energooszczędnych rozwiązań. Ford Transit Smart Energy Concept robi wszystko, aby zwiększyć zasięg.

Ford Transit Smart Energy Concept.

Ford wprowadza strategię mobilności elektrycznej na rynek europejski. Zapowiadana wyłącznie elektryczna wersja transportera o dużej pojemności powinna się pojawić się na rynku w 2021 roku. Jego przedsmakiem jest Transit Smart Energy Concept.

To minibus z napędem elektrycznym, który ma dziesięć miejsc i sprytne rozwiązania, które mogą oszczędzać energię, a tym samym zwiększyć zasięg. Opracowany w Niemczech samochód koncepcyjny łączy podwozie zwykłego Transita z technologią napędową producenta elektrycznych vanów StreetScooter, z którym Ford opracował pojazd StreetScooterXL. Zasięg Transita określono na 150 kilometrów, a czas ładowania akumulatora wynosi cztery godziny.

Zastosowano tu specjalne triki oszczędzania energii, jak np. system odzyskujący ciepło wytwarzane w układzie napędowym, który wyłapuje ciepłe powietrze z zewnątrz, a także ponownie wykorzystuje ciepło z przedziału pasażerskiego. Działające w ten sposób ogrzewanie potrzebuje o 65 procent mniej energii, niż w dotychczasowych autach elektrycznych. To oznacza zwiększenie zasięgu około o 20 procent. Powietrze w kabinie pasażerskiej ogrzewane jest też za pomocą podgrzewanych foteli. Siedzenia mogą być również klimatyzowane, a obsługiwane są tylko zajęte miejsca. Aby stracić jak najmniej ciepła, drzwi są otwierane tak bardzo, a raczej mało żeby pasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść. Jednocześnie wyłącza się ogrzewanie i klimatyzacja, aby zminimalizować straty energii. Ten sam cel realizują dwuścienne szyby izolacyjne, izolowany dach i izolowana podłoga oraz przezroczysta przegroda przed siedzeniem na drzwiach. Dodatkową energię zapewniają minibusowi ogniwa słoneczne zainstalowane na dachu.

Ford wykorzystał we wnętrzu czerwone oświetlenie. Nie oszczędza ono energii ale sprawia, że pasażer odczuwa o 0,5 stopnia wyższą temperaturę. Gdy jest zbyt gorąco kolor zmienia się na niebieski, co sprawia, że odczuwamy temperaturę o 0,5 stopnia niższą. Testy Transita Smart Energy Concept są przewidziane jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa rodzina modeli Volvo

Nowe S60: Volvo wycina diesle

Premiera dopiero późną wiosną, ale już wiadomo, że nowe Volvo S60 będzie pierwszym samochodem ...

VinFast LUX SA 2.0 - w Paryżu debiutuje nowa wietnamska marka

Auta po parysku

Wszystkiego jest mniej. Wystawców, premier, zwiedzających. Nie ogłusza muzyka, nie ma fanfar i fajerwerków ...

Nowe rządy w Autosanie

Marek Opowicz nie jest już prezesem Autosanu. Na czele firmy wchodzącej obecnie w skład ...

Auto Szanghaj 2019 | BMW serii 3 pod gusta Chińczyków

Przedłużona wersja nowego BMW serii 3 przeznaczona jest wyłącznie na rynek chiński. Dodatkowe centymetry ...

Główna siedziba FCA w Turynie

Wojna handlowa szkodzi FCA

Wyniki finansowe Fiat Chrysler Automobiles za II kwartał są gorsze niż oczekiwano. Ich prezentacja ...

Volkswagen w sojuszu z Fordem

We wtorek, 15 stycznia Volkswagen porozumiał się z Fordem. Koncerny połączą siły w produkcji ...