Rozsławiony został przez swoje popisy w serii filmów Louisa de Funès. Przez 19 lat produkcji z fabryki wyjechało niespełna 150 tys. egzemplarzy. Był jednym z najbardziej osobliwych, produkowanych seryjnie samochodów na świecie. Citroen Mehari obchodzi swoje 50 urodziny.

1
19 lat produkcji

Samochód zaprezentowano w maju 1968 roku w francuskim, nadmorskim miasteczku Deauville. Mehari budowany był do 1987 roku. W ciągu 19 lat produkcji fabrykę opuściło 144 953 egzemplarze.

2
Wielbłąd

Nazwa Mehari pochodzi od północnoafrykańskiego wielbłąda jednogarbnego. Powstał na bazie modelu Citroen Dyane 6 i był odpowiedzią na Renault 4 Plein Air. W przeciwieństwie do Citroena model Renault nigdy nie zyskał popularności i produkowany był tylko przez dwa lata.

Renault 4 Plein Air

3
26 KM

Mehari napędzany był 2-cylindrowym silnikiem typu boxer o pojemności 0,6 litra, który początkowo miał 26, a w ostatnim roku produkcji 29 KM mocy. Masa własna to 525 kg, a w przypadku wersji 4x4 715 kg. Teoretyczna prędkość maksymalna wynosiła 105 km/h.

4
Open space

Prostota konstrukcji była widoczna na każdym kroku. Maska silnika zamykana była na dwa, umieszczone po bokach skórzane paski, a drzwi można było w bardzo łatwy sposób zdemontować.

5
Dla wojska

Francuskiemu wojsku i żandarmerii sprzedano w latach 1972-1987 ponad 11 tysięcy Mehari. Citroen służył m.in. w oddziałach spadochroniarzy i radiooperatorów.

6
4x4

W 1979 roku zaprezentowano wersję 4x4. Ten model posiadał silnik modelu Visa o mocy 29 KM. Wyróżniał się montowanym na masce kołem zapasowym. Powstało tylko 1213 sztuk tej wersji.

7
As lotnictwa

Karoserię opracował Roland de la Poype. Była ona zrobiona z zabarwionego tworzywa sztucznego. Mehari nie mógł być sprzedawany we wszystkich krajach. W Zachodnich Niemczech uznano jego plastikową karoserię za zbyt łatwopalną.

8
Louis de Funès

Mehari rozsławiony został przez udział w serii filmów z Louis de Funès m.in. Żandarm i Policjantki, Żandarm i Kosmici.

9
Na prąd

W 2016 roku Citroen zaprezentował model e-Mehari. Auto ma również plastikowe, otwarte nadwozie. Napędzane jest silnikiem elektrycznym. Prędkość maksymalna 110 km/h jest niewiele wyższa niż w pierwowzorze. Zasięg podany przez producenta to 195 km. Citroen e-Mehari oferowany jest na wybranych rynkach. We Francji kosztuje 25 500 euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwajcarzy będą mieli swój supersamochód o mocy 2000 KM

Elektryczny czy z napędem hybrydowym? 1200 czy ponad 2000 KM? W firmie Morand Cars ...

Audi nie będzie pracować nad nowymi silnikami spalinowymi

Audi nie będzie opracowywać nowych silników benzynowych i wysokoprężnych. Na szczęście nie oznacza to ...

Skoda Octavia jako super sportowe auto z centralnym silnikiem

Czeskiemu projektantowi zamarzył się sportowy samochód z prawdziwego zdarzenia z logotypem Skody. I tak ...

Japońskie marki odbudują się szybko

Po głębokiej zapaści, która spowodowała spadek zysku operacyjnego o 38 proc. japońskie marki odbudują ...

Masowa utrata praw jazdy już od 1 lipca?

Już niedługo kierowców czekają wielkie zmiany. Piesi będą mieć bezwzględne pierwszeństwo i to jeszcze ...

CBA zatrzymało wiceprezesa Solarisa. Podejrzenia o ustawianie przetargu

Wiceprezes wraz z dyrektorem handlowym Solarisa zostali zatrzymani przez CBA. Międzynarodowa afera korupcyjna w ...