Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Szwedzki startup Uniti przedstawił swój pierwszy elektryczny samochód – Uniti One. Partnerem projektu był niemiecki Siemens. Plan zakłada produkcję 50 tys. aut. Pierwsze mają znaleźć się w sprzedaży w 2019 roku.

Uniti One jest elektrycznym autem miejskim. Ma być oferowany w wersji dla dwóch, czterech i pięciu osób. Karoseria zbudowana jest z włókna węglowego. Obok modelu z tradycyjną kierownicą Szwedzi zaproponowali również wersję z joystickiem. Przy takim rozwiązaniu nie ma nie tylko kierownicy, ale i pedałów. Kieruje się podobnie jak w samolocie za pomocą joysticków, bez mechanicznego połączenia z kołami. Uniti nie posiada również tradycyjnej deski rozdzielczej. Wszystkie potrzebne informacje wyświetlane są przez Head-up-Display na przedniej szybie.

Prototyp Uniti One w wersji dwumiejscowej.

Szwedzki pojazd potrafi w dużej mierze przemieszczać się autonomicznie. W zależności od wersji elektryczny silnik ma moc od 15 do 40 kW. Akumulatory litowo-jonowe mają pojemność od 11 do maksymalnie 22 kW. Czas ładowania baterii do pełna ma wynieść nieco ponad trzy godziny. 30 minut ładowania ma wystarczyć na przejechanie 200 km. Prędkość maksymalna modelu One wynosi w zależności od wersji od 90 do 130 km/h. Maksymalny zasięg ma wynieść 300 km. One waży 400 kg. Przyspieszenie do 80 km/h wynosi według danych producenta 3,5 sekundy.

ZOBACZ TAKŻE: Autostrada, która doładuje samochód elektryczny

Ładowanie baterii może odbywać się indukcyjnie lub z tradycyjnego gniazdka. Ale nie mamy czasu, możemy też wymienić boks z bateriami na nowy. Żeby szybciej zebrać fundusze i wprowadzić model One do produkcji seryjnej, Szwedzi sięgnęli po crowdfunding. Zebrali w ten sposób 1,2 mln euro od 600 inwestorów z 45 krajów świata. Ścisła współpraca z Siemensem ma umożliwić zautomatyzowanie produkcji, która ma rozpocząć się już w tym roku, a pierwsze modele na rynku mają pojawić się w 2019 roku. W szwedzkim mieście Landskrona Uniti chce produkować 50 tys. sztuk modelu One.

Podstawowa cena ma wynosić 14,9 tys. euro. Maksymalna 19,9 tys. euro. Uniti podaje, że ma już 1000 zamówień od klientów. Opłata za wstępne zamówienie wynosi 149 euro. Klienci, którzy dokonają takiej wpłaty, otrzymają w 2018 roku dostęp do konfiguratora. Na stronie internetowej wybiorą model, wyposażenie, pakiet serwisowy, rodzaj finansowania i potwierdzają końcowe zobowiązanie zakupu auta.

Żeby szybciej zebrać fundusze i wprowadzić model One do produkcji seryjnej Szwedzi sięgnęli po Crowdfunding. Zebrali w ten sposób 1,2 mln euro od 600 inwestorów z 45 krajów świata

Klienci ze Szwecji otrzymają dodatkowo specjalny, pięcioletni pakiet prądu, oferowany przez firmę E.ON. Energia ma być w pełni pozyskana ze słońca. Parterem sprzedaży aut ma być sieć sklepów MediaMarkt. Uniti planuje również wejście na rynek azjatycki. W Indiach One ma pojawić się w 2020 roku.

Uniti One – szwedzki samochód elektryczny

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Suzuki Swift Sport: Uśmiechnij się

To będzie najbardziej radosny model w gamie Suzuki. I to nie tylko przez ciekawy, ...

Posłowie opozycji chcą wstrzymania fuzji Orlenu z Lotosem

Koalicja Obywatelska sprzeciwia się fuzji koncernu PKN Orlen z Lotosem, przynajmniej do wyjaśnienia zarzutów ...

Limuzyna jakiej Francja dawno nie miała. Ceny nowego DS9

Polski importer DS Automobiles, marki wyodrębnionej z Citroena wycenił swój nowy model. Cena prawie ...

Świecący wlot powietrza w BMW serii 5 dostępny oficjalnie

Podświetlany wlot powietrza to nowa opcja w BMW serii 5. W większości krajów Europy ...

Nissan chce sprzedać część swojej firmy

Nissan przeżywa kryzys: spadek zysków, spadek sprzedaży i kryzys zarządzania. Żeby nieco podratować finansową ...

Premiery 2019 | BMW: Rok mocy

Zapowiada się bardzo pracowity rok dla BMW. W roku 2019 pojawi się kilka modernizacji, ...